Szkoła kaligrafii

Opublikowano: 19.03.2011 | Kategorie: Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 992

Yunnan jest chyba najciekawszą chińską prowincją, bogatą w dawną architekturę, piękne krajobrazy i niezwykłych ludzi. Najbardziej zafascynowała mnie szkoła kaligrafii w Lijang.

Podróż do antycznego miasta Lijang prowadzi przez urokliwe zakątki prowincji Yunnan. Po drodze widziałam górskie serpentyny, cudowny zachód słońca i dawną stolicę regionu – Dali. Pierwszy ranek w Lijang przypominał mi o tym, że nieuchronnie światem zaczęła rządzić jesień – był pierwszy września. W chłodzie poranka wsiadłam na rozklekotany rowery i okrężną drogą pojechałam do parku nad jezioro Czarnego Smoka.

W czarnej tafli jeziora odbijały się majestatyczne ośnieżone góry, zapowiedź Himalajów. Spokój poranka, łagodne słońce, dymiąca orientalna herbata… Świat budzi się do życia w nostalgicznym nastroju, powoli witając nowy dzień w niezmiennie czerwonym kolorze.

Niedaleko jeziora znajduje się Instytut Kultury Naxi. Naxi to pierwotny lud, który zamieszkiwał tę okolicę. Posługiwali się specjalnym pismem hieroglificznym, które do dziś pozostaje w użyciu.

Najpierw trafiłam do świątyni, w której mnich z rąk i układu linii na moich dłoniach wywróżył przyszłość: będę mieć długie (99 lat!) i szczęśliwe życie, ale nie mam pić piwa. Jednak to nie koniec niespodzianek z kulturą Naxi.

Idąc nieco dalej, zupełnie przez przypadek, trafiłam do przedziwnej szkoły kaligrafii, gdzie działy się prawdziwe cuda. Mistrz kaligrafii z długą brodą, w obrzędowym stroju i wymyślnym kapeluszu namalował dla mnie zwój z życzeniami w alfabecie Naxi. Były to dziwaczne zanimalizowane rysunki, których znaczenie jest bardzo skomplikowane, bo każdy znak niesie duży ładunek emocjonalny. W jednym rysunku kryją się całe zdania i myśli. Mistrz przetłumaczył również na język Naxi moje imię. Wszystko za jedyne 100 yuanów dobrowolnego datku na rozwój szkoły.

Autor tekstu i zdjęć: Ania Dąbrowska
Źródło: 1but.pl/Newsletter22
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.