Szef słowackiego MSW podał się do dymisji

Opublikowano: 14.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 463

Z rządu odszedł Robert Kaliňák, minister spraw wewnętrznych. Jego dymisji domagała się opozycja i opinia publiczna podczas piątkowych protestów w prawie 500 miejscowościach w całym kraju.

Dymisja miała związek z zamordowaniem 27-letniego dziennikarza Jana Kuciaka oraz jego partnerki. Dziennikarz portalu “Aktuality” badał korupcyjne afery rządowe oraz powiązania środowiska Roberta Fico z włoską mafią. Od śmierci redaktora, zastrzelonego we własnym domu, minęły dwa tygodnie, sprawcy nadal nie namierzono. W tym przez Słowację przetoczyła się fala antyrządowych protestów.

“Codziennie pojawiają się jakieś nowe informacje o aferach, w które wplątany jest rząd. I to mobilizuje ludzi do protestów” – powiedział Vladimir Palko, były szaf MSW w latach 2002-2006. Ostatnie wielkie demonstracje odbyły się w ubiegły piątek wieczorem, po tym, jak prokurator generalny Słowacji Vasil Spirko złożył akt oskarżenia przeciwko słowackiemu ministrowi spraw wewnętrznych Robertowi Kaliňákowi, a także komendantowi głównemu policji Tiborowi Gasparowi, szefowi Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NAKA) Peterowi Hrasko i szefowi oddziału antykorupcyjnego NAKA Robertowi Krajmerowi.

Minister spraw wewnętrznych podał się do dymisji oraz wyraził nadzieję, że „jego odejście pomoże w ustabilizowaniu sytuacji politycznej w kraju”.

Protesty w ostatni piątek naprawdę zachwiały i tak już niestabilnym rządem. Obawiano się rozlewu krwi, dlatego przed manifestacjami w Bratysławie rozrzucano ulotki o treści „Nie wykazujcie żadnych oznak przemocy czy agresji i nie dajcie się nikomu sprowokować”. Zwłaszcza, że obóz rządowy straszył, iż „opozycja z pomocą obcych szykuje zamach stanu lub coś na wzór ukraińskiego Majdanu”. Robert Fico mówił wprost o opłacaniu protestujących przez George’a Sorosa.

Rząd Fico może w każdej chwili się rozpaść. Mniejszość węgierska zastanawia się, czy opuścić koalicję.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o