System Policji pożarł 19 mln zł i nie działa

Opublikowano: 26.06.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 171

Policyjny projekt E-posterunek za 19 mln zł wprowadzany był chaotycznie i nie osiągnął pełnej funkcjonalności. Mimo to planowana była jego rozbudowa za kolejne kilkanaście milionów.

W ostatnim czasie Najwyższa Izba Kontroli opublikowała kilka dokumentów na temat stanu informatyzacji m.in. w służbie zdrowia. Teraz przyszedł czas na Policję, która również wdrażała pewne projekty informatyczne.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak realizowane były dwa kluczowe projekty informatyczne Policji – System Wspomagania Dowodzenia (SWD) oraz E-posterunek. Izba pozytywnie oceniła budowę SWD, natomiast system E-posterunek to już większy problem – kosztował on 19 mln zł, prace nad nim prowadzone są od roku 2007, ale nie osiągnął on oczekiwanej funkcjonalności.

Szczegóły na temat wyników kontroli NIK znajdziemy w raporcie Izby, którego kopię zamieszczamy pod tym tekstem.

Jeśli chodzi o pozytywnie oceniony system SWD, został on “produkcyjnie wdrożony” i jest faktycznie wykorzystywany. Nie oznacza to, że samo wdrożenie przebiegło gładko. Zdaniem NIK Komenda Główna Policji nie zaplanowała dobrze tego przedsięwzięcia i nie przygotowała się do wykorzystania środków z UE.

Do tej pory wykorzystano tylko 1,8 mln zł z dofinansowań unijnych w kwocie 150 mln zł, tak więc zrealizowano tylko 3% planu. Możliwość wykorzystania pozostałych środków upływa w dniu 31 grudnia 2013 r., a więc jest duże ryzyko, że te środki przepadną.

Jeśli chodzi o negatywnie oceniony E-posterunek, Najwyższa Izba Kontroli sformułowała dość dużo uwag, a oto wybrane z nich:

1. Zabrakło dobrego planu. Doszło nawet do tego, że najpierw zamówiono i odebrano aplikację dla funkcjonariuszy, a dopiero potem rozpoczęto analizy dotyczące warunków prawnych, finansowych i technicznych wdrożenia narzędzia.

2. Wdrożenie E-posterunku kosztowało 19 mln zł, ale aplikacja wykorzystywana jest w ograniczonym zakresie. W czterech z 12 zbadanych jednostek Policji w ogóle nie używano systemu. Część zamówionych funkcji tej aplikacji nie została w ogóle udostępniona. Sprzęt informatyczny przeznaczony do obsługi E-posterunku w większości przypadków nie był wykorzystywany do pracy z tą aplikacją.

3. Uruchomienie aplikacji E-posterunek w terenowych jednostkach organizacyjnych Policji zostało dokonane nielegalnie, gdyż Komendant Główny Policji nie dopełnił obowiązków administratora danych obejmujących m.in. opracowanie polityki bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem informatycznym.

4. Mimo powyższych problemów planowano dalszy rozwój aplikacji poprzez budowę centralnej bazy danych postępowań i zdarzeń drogowych gromadzonych w E-posterunku. Szacowany koszt tych działań – 15 mln zł.

To kolejny w ostatnim czasie raport NIK wskazujący na nieprawidłowości dotyczące systemów informatycznych. Warto przypomnieć choćby raport dotyczący informatyzacji służby zdrowia oraz ściągalności mandatów. Izba zwracała też uwagę zakup przez Policję nielegalnej broni akustycznej.

Raport z kontroli NIK dotyczącej systemów Policji znajdziecie TUTAJ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
TowarzyszHusarski
Użytkownik
TowarzyszHusarski

A czego się spodziewaliście.

Hello …. MAMY KRYZYS ….

powinniśmy być wdzięczni, że jakiś niezmiernie mądry człek, ruszył głową i dobrze wydał nasze ciężko zaoszczędzone pieniądze, tworząc miejsca pracy.

Teraz ktoś będzie musiał naprawić to co zostało zepsute. Trzeba będzie opracować nowe procedury, potem je wdrożyć i przeszkolić ludzi. Przypadkowo stworzone zostały kolejne nowe miejsca pracy !!! Super! Ale z nas Wybrańcy. Szczęście sprzyja lepszym , my to wiemy jak nikt.

By prace nabrały odpowiedniego tempa jeszcze przed wyborami, trzeba będzie zwiększyć personel odpowiedzialny, za powyższe, np kosztem ilości patroli jakie Policja wysyła w miasto. Potem braki kadrowe uzupełnią ustawiając fotoradary na przejściach dla pieszych – chwilo oczywiście.

Jak już wydamy te 30 – 50 milinów, w końcu będziemy sprawniej łapać palaczy marijuany, piratów komputerówych i tych co prąd nielgalnie wytwarzają.

Będzie bezpieczniej. W sumie to utopia przez duże U.

bro
Użytkownik
bro

na temat nielegalnej broni Policja już się wypowiadała, zakupiła LRAD aby wydawać komunikaty na zgromadzeniach a nie używać jako broni

Outlaw
Użytkownik
Outlaw

@bro, tere fere… nie udało się tym naszym smerfom przeforsować jednej z broni sugerowanych przez NWO.
I dobrze! Komunikaty? Jasne! na poziomie 500000 KHz…. i z dynamiką 110dB.
Oby im to sie popaliło!