Świat świętuje dzień świętego Jerzego

Opublikowano: 26.04.2009 | Kategorie: Wierzenia

Liczba wyświetleń: 592

23 kwietnia to w wielu krajach dzień niezwykły. Data ta bowiem uznawana jest za dzień śmierci świętego Jerzego, słynnego rycerza i męczennika za wiarę. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Anglii, Niemczech, Gruzji, na Litwie czy w Indiach.

Niewiele wydarzeń z życia św. Jerzego można uznać za pewne. Wiadomo, że urodził się pod koniec III wieku w chrześcijańskiej rodzinie, prawdopodobnie w Nikomedii na terenie dzisiejszej Turcji. Podobnie jak jego ojciec, wstąpił do armii rzymskiej, w której wsławił się męstwem i umiejętnościami. Szybko został trybunem ludowym, najzdolniejszym w całej armii oraz hrabią.

Czasy, w których żył nie były jednak łaskawe dla chrześcijan. Cesarz Dioklecjan, nakłaniany przez Galeriusza, wydał edykt, według którego każdy rycerz wyznający chrześcijaństwo powinien zostać aresztowany i pozbawiony życia. Na oczach setek żołnierzy Jerzy zadeklarował, iż wierzy w Jezusa Chrystusa. Mimo usilnych próśb Dioklecjusza, który nie chciał stracić tak zdolnego wojownika, Jerzy pozostał nieugięty. Odrzucił oferty bogactw i honorów za wyrzeknięcie się swojej wiary.

Gdy stało się jasne, że Jerzy nie zmieni swojej postawy, Dioklecjan skazał go na śmierć. Rycerz rozdał cały swój majątek biednym i przygotował się na śmierć. Był długo torturowany przy użyciu bardzo okrutnych metod. 23 kwietnia 303 roku został ścięty przed murami Nikomedii.

Istnieje także mit sprowadzony do Europy przez krzyżowców, jakoby Jerzy był pogromcą smoka, który założył gniazdo na źródle, pozbawiając tym samym wody miasto Cyrena w Libii lub Lod w Palestynie (zależy od źródła). Jedyną metodą na uzyskanie życiodajnego płynu było odwrócenie uwagi bestii, co czyniono składając mu w ofierze owcę. Gdy brakowało zwierząt, mieszkańcy miasta losowali spośród swoich kobiet niewiastę, który musiałaby zostać poświęcona dla dobra ogółu. Problem pojawił się, gdy w takich sposób los wskazał na miejską księżniczkę. Dziewcze zostało jednak wyratowane z opresji przez odważnego rycerza Jerzego, który zabił bestię przy pomocy włóczni zwanej później Askelon.

Postać świętego Jerzego zabijającego smoka znajduje się chociażby w herbie Moskwy. Sam rycerz jest dziś patronem rycerzy, skautów, kupców, drobnych rzemieślników, a także wielu państw i obszarów: Anglii, Gruzji, Litwy, Portugalii, Etiopii, Bułgarii, Katalonii i Palestyny.

Dla Anglików dzień świętego Jerzego jest jednym z najważniejszych świąt, gdyż jest to główny patron tego kraju. Ponadto, jest to także spore wydarzenie medialne. Wielu Anglików 23 kwietnia nosi w butonierkach czerwoną różę, radio i telewizja nadają audycje poświęcone patronowi, a w niektórych miastach dołączyć można do marszów celebrujących ten dzień.

Wieczorem święto nabiera jeszcze innego wymiaru. Wtedy bowiem Anglicy gromadnie wybierają się do pubów, by z kuflem piwa w ręku zagłębić się w refleksję nad życiem swojego patrona, rycerza i męczennika za wiarę…

Autor: Michał Staniul
Źródło: Wiadomości24.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. cyberius 26.04.2009 21:47

    pochodził z rodziny chrześcijańskiej, i zatrudnił się w armii rzymskiej, gdzie zasłynął męstwem [ciekawe co robił?
    czyżby przeprowadzał staruszki przez jezdnie? -nie możliwe, nie wierzę ]

    w samym kulcie św. Jerzego nie widzę nic złego, ot kolejne nasze stare pogańskie bóstwo przerobione na chrześcijańskiego świętego, znane chyba we wszystkich tradycjach słowiańskich i indoeurpejskich,
    i mit także, wystarczy się wybrać do Krakowa

  2. siristru 27.04.2009 07:53

    Ciekawi mnie dlaczego to społeczeństwa wybierały kobiety na porzarcie. Były smaczniejsze? 🙂 Idiotyczne, prawda? Zaburzając równwagę ilościową mężczyzn i kobiet w grupie skazujemy grupe na wymarcie. Z tego punktu widzenia lepiej oddawać smokowi mężczyzn – bo nawet jeśli jest mężczyzn mało to obdzielą materiałem genetycznym sporą ilość kobiet. A jeśli mamy dużo mężczyzn a mało kobiet to ilość “byków” musi być ograniczona a wykluczenie “dawczyni życia” trwa 9 miesięcy. Eh.

    🙂 To nie chrześcijaństwo wchłonęło pogaństwo lecz odwrotnie. Dzisiaj chrześcijaństwo to w sumie henoteizm:jeden bóg najwyższy a potem masa świętych i aniołów od różnych poruczeń.

    Jerzy: wojownik, walczący włócznią, pokonał smoka – toż to Perun!

    Poza tym: popełnienie samobójstwa to zło. Popełnienie samobójstwa (bo czyż postawa Jerzego samobójstwem nie była?) w imię religii to dobro? Głupio?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.