Strajki w Hiszpanii przeciw wysokim cenom paliwa

Opublikowano: 27.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1598

Rozmowy między Platformą Obrony Transportu a rządem Hiszpanii nie przyniosły rezultatów. Obie strony pozostają w kontakcie, ale sytuacja jest trudna.

Efektem braku porozumienia między rządem a Platformą jest decyzja strajkujących kierowców, by strajk przedłużyć na czas nieokreślony. Zapadła ona po spotkaniu strajkujących z minister transportu Raquel Sanchez.

Propozycje, proponowane przez rząd i Narodowy Komitet Transportu Drogowego nie zostały zaakceptowane przez kierowców, którzy strajkują już od dwóch tygodni.

Rząd zaproponował pomoc w wysokości mniej więcej miliarda euro, pisze hiszpańska ABC. 600 milionów euro zostało przeznaczone na obniżki paliwa o 20 centów na litrze i kolejne 450 milionów na bezpośrednie dopłaty do środków transportu – 1250 euro za ciężarówkę, 900 euro za autobus i 500 euro za furgonetkę i 300 dla samochodów osobowych wykorzystywanych do pracy. To jednak nie usatysfakcjonowało kierowców.

„Jesteśmy w trudnej sytuacji. Nie mamy pieniędzy na wyjazd, bo nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów. Jeśli nie zostanie to skorygowane, aby nie można było zniwelować straty, nie będziemy mogli zacząć normalnie pracować”, powiedział lider strajkujących Manuel Hernandez.

Protestujący mają pretensje, że ustalenia, zawarte na spotkaniu rządu i Narodowego Komitetu Transportu Drogowego (na które zresztą nie zaproszono protestujących ) nie uwzględniły żądań kierowców. Żądania te pozwoliłyby od razu zniwelować ubytki, jakie ponoszą kierowcy hiszpańskich ciężarówek, zaś rządowe propozycje byłyby przedstawione dopiero do 31 lipca. To dla protestujących za długo.

W piątek wieczorem przed ministerstwem transportu zebrali się nie tylko kierowcy, najczęściej pracujący na samozatrudnieniu, ale też przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw. „Nikt z nami nie rozmawia, oni wciąż gadają nie z tymi ludźmi”, złościł się Hernandez, który wcześniej nazwał propozycje rządowe „ochłapami”. „Jesteśmy w ślepym zaułku. Nie mamy pieniędzy na wyjazdy i jeśli rząd tego nie naprawi, nie będziemy mogli zacząć pracy”, dodawał Hernandez.

Wobec protestu minister spotkała się z samymi protestującymi, ale strony nie doszły do porozumienia.

Strajk kierowców już przynosi zauważalne efekty – w sklepach jest mniej towarów i rosną problemy z zaopatrzeniem.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Na podstawie: ABC.es
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.