Spiker Izby Gmin ustąpił z powodu skandalu z SS-manem

Opublikowano: 27.09.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1841

Nadal odczuwalne są wstrząsy wywołane piątkowym fetowaniem 98-letniego ukraińskiego weterana Jarosława Hunki w parlamencie. Liberalny poseł Anthony Rota ustąpił ze stanowiska spikera Izby Gmin po zaproszeniu do parlamentu ukraińskiego weterana, który walczył w SS Galizien.

„Wykonywałem ważne obowiązki związane z tym stanowiskiem najlepiej, jak potrafię. Praca tej Izby jest ważniejsza od każdego z nas. Dlatego muszę ustąpić ze stanowiska” – powiedziała Rota podczas konferencji prasowej przed wtorkową sesją pytań. „Powtarzam mój głęboki żal z powodu błędu w uznaniu tej osoby w Izbie”. Rota dodał, że „publiczne uznanie”, jakiego udzielił byłemu żołnierzowi nazistowskiemu, „spowodowało ból wielu osób i społeczności”, w tym Żydów, Polaków i „innych, które przeżyły nazistowskie okrucieństwa”.

Minister edukacji Polski chce, aby Hunkę ekstradowano, by postawić mu zarzuty za rolę, jaką odegrał w 1. dywizji Halyczyna jednostce, która podczas II wojny światowej dopuściła się okrucieństw na Polakach. Przemysław Czarnek powiedział, że „podjął kroki”, aby sprowadzić Hunkę do Polski.

Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala (FSWC), grupa obrony praw Żydów, stwierdziło, że działanie Roty „skompromitowało wszystkich 338 parlamentarzystów” i „przyniosło Rosji propagandowe zwycięstwo”.

FSWC wzywa także Komisję ds. Procedur Izby Gmin i Spraw Izb (PROC) do zorganizowania przesłuchań publicznych, zbadania, co się wydarzyło i zbadania „niedociągnięć w procesie weryfikacji”.

B’nai Brith, inna grupa żydowska, stwierdziła, że ​​rząd musi upublicznić w całości raport Komisji Duchesne’a z lat 1980., aby kraj mógł poznać prawdziwy zakres działalności ukraińskich nazistów w Kanadzie po drugiej wojnie światowej.

W piątek Rota zaprosił Hunkę na galerię podczas wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed parlamentem. Hunka został też przyjęty przez premiera Trudeau i prezydenta Zełenskiego.

Drugi dzień z rzędu premier Justin Trudeau był nieobecny na wtorkowej sesji pytań, gdy opozycja zasypywała rząd pytaniami dotyczącymi wpadki Roty. „Gdzie jest premier? Dlaczego się ukrywa?” – powiedział przywódca konserwatystów Pierre Poilievre. „Reputacja naszego narodu jest w strzępach. Czy wstanie i przeprosi za bałagan, który pomógł stworzyć?” – dodał, powiązując zaproszenie z Kancelarią Premiera. Nie było to tylko zaproszenie — Rota uznał także Hunkę za „kanadyjskiego bohatera” w Izbie Gmin i wywołał owację na stojąco.

Rota początkowo sprzeciwiał się wezwaniom do rezygnacji. Stracił jednak poparcie niektórych kluczowych ministrów gabinetu liberałów, co oznacza, że ​​jego stanowisko stawało się coraz bardziej niepewne. Decyzja Roty o ustąpieniu oznacza, że ​​parlamentarzyści będą musieli wkrótce wybrać innego przewodniczącego, aby Izba Gmin mogła funkcjonować.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Irfy 27.09.2023 13:41

  Problemem obecnych tzw. “elit” jest ich głupota i ignorancja. W przypadku spikera Rota wystarczyło uważać na lekcjach historii w szkole podstawowej. Z których dowiedziałby się, że każdy osobnik, który w trakcie II Wojny Światowej walczył “przeciwko ZSRR” musiał robić to albo u boku Hitlera, albo Japończyków. Co oznacza, że zapraszanie akurat takiego weterana jest co najmniej ryzykowne a urządzenie mu owacji zwyczajnie odrażające.

  Rot zapewne nie miał o tym pojęcia, gdyż całą swoją uwagę skupiał zapewne na “prawach mniejszości seksualnych” oraz zapewnieniu odpowiedniej “inkluzywności”. Albo zamordystycznym obowiązku szczepień eksperymentalnymi preparatami, któremu zapewne przyklasnąłby herr Hitler, za którego z takim poświęceniem wojował pan Hunka. Dlatego kanadyjski spiker, wraz z totalitarnym premierem Trudescu wyszli z założenia, że każdy osobnik “walczący przeciwko Rosji” to bohater i należy urządzić mu owację. Najlepiej na stojąco.

  Całe wydarzenie jest tym bardziej smutne, że w oczywisty sposób pokazuje głupotę “elit”. Można z niego wywnioskować również i to, że owe “elity” w oczywisty sposób nie zdają sobie sprawy z faktu, czym jest na przykład islam. Albo że tak hołubionych przez nie “mniejszości seksualnych” stanowi góra 5% społeczeństwa.

 2. pikpok 27.09.2023 16:27

  Zaskakujące jest to, że żyd Zełenski i jego mocodawcy czyli mafia pasożytdnicza wspiera banderowców. Ale to, że syjoniści wysyłają Ukraińców na pewną śmierć to już raczej nie dziwi. Chcą mieć żyzne ziemie na własność i rząd światowy w ONZ.

 3. replikant3d 27.09.2023 18:38

  Irfy, I tu się mylisz. Oni DOSKONALE wiedzą co robią. To TY masz mysleć że są ,,głuptakami,, Takie ,,cyrki,, są odstawiane, jak chcą pokryjomu uchwalić coś paskudnego. Klasyczny ,,temat zastępczy,,. To samo robi się u nas. Stara jak świat taktyka. Zobacz jakie ostanio są u nas skandale. A potem poczytaj nowe prawo geologiczne. To zrozumiesz czemu zrobiono takie zamieszanie. Ustawa dosłownie spowoduje że ten kraj nie będzie NADAWAŁ się do życia. Dosłownie FIZYCZNIE nie do życia.

 4. adambiernacki 28.09.2023 08:38

  replikant3d – dokładnie. Najgorsze jest to, że ludek boży święcieprzekonany żyjący harnasiem z biedry, serialem i płodzeniem pielęgnuje leniwą i tchórzliwą wiarę, że jakoś tam będzie bo mam kartofla i bimber także dom na wsi i różne króle tam bedom a do mnie nikt tu nie przyjdzie. Wiarę w bierność wobec zła i zagrożenia cudownie ugruntowuje firma pogrzebowa kościełek katolski, który co prawda poleci krzyczeć z jakiegoś powodu ale z całą pewnością pominie rzeczy kluczowe.

 5. Wolfman 28.09.2023 10:23

  Tez bym się tu zgodzil z replikantem. Takie rzeczy to kazdy moze sprawdzic w 10sek. Wszak komputerek w kieszonce kazdego jest

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.