Słowacja rezygnuje z podatku liniowego

Opublikowano: 04.05.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Premier Słowacji Robert Fico przedstawił w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Jednym z najważniejszych elementów programu ma być stabilizacja finansów publicznych i obniżenie deficytu budżetowego w bieżącym roku do 4,6 procent PKB. Docelowo deficyt zostanie obniżony do 3 procent PKB w 2013 roku.

Zdaniem premiera do uzdrowienia finansów publicznych powinno doprowadzić wyższe opodatkowanie bogatych podatników. Stąd Fico ogłosił, że rezygnuje z 19-procentowego podatku liniowego i wkrótce wprowadzi nową stawkę podatkową dla najbogatszych. Stawka „podatku od luksusu” zostanie ustalona przez zespół doradców różnych środowisk społecznych i zawodowych, tzw. Radę Solidarności i Rozwoju.

Rząd planuje również opodatkować banki i wprowadzić podatek od transakcji finansowych. Obecnie podatek, który płacą instytucje finansowe, wynosi 0,4 proc. Fico zapowiada, że wzrośnie on do 0,6-0,7 proc.

Prawicowa opozycja bardzo krytycznie odniosła się do propozycji premiera, który jednak ma wyraźną większość w słowackim parlamencie. Najprawdopodobniej więc wkrótce pomysły rządu wejdą w życie.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
devilan1410
Użytkownik

Złodziejstwo… aha, ale u nas to trwa od stuleci, także … przeżyyyją!