Skala wyłudzeń podatku VAT spadła o 8%

Opublikowano: 27.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 606

Wszystko wskazuje na to, że działania wymierzone w oszustów podatkowych wyłudzających VAT w końcu zaczęły przynosić pozytywne efekty. Dzięki wdrożonym działaniom legislacyjnym mającym na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce (pakiet paliwowy, jednolity plik kontrolny) oraz zwiększonej skuteczności organów w walce z podatkowymi przestępcami, pierwszy raz od kilku lat zmniejszy się tzw. luka w podatku VAT. Zgodnie z opublikowanym wczoraj raportem firmy konsultingowej PwC – wyłudzenia VAT w 2016 r. spadną o 8 proc., co przyniesie budżetowi dodatkowe 4 miliardy złotych!

Nie należy mieć co do tego żadnych wątpliwości – przestępstwa związane z wyłudzeniami zwrotów podatku VAT to największe finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Podatkowi oszuści tworzą zorganizowane, wielopoziomowe struktury organizacyjne w różnych państwach, aby poprzez wystawianie fikcyjnych faktur pozorować przepływ towarów między krajami UE. Oczywiście żadnego przepływu towarów nie ma, a zapłata za fikcyjne faktury krąży między rachunkami bankowymi należącymi do tej samej grupy przestępczej. To jednak wystarczy, aby zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT wskazanego na fakturze dokumentującej rzekomy eksport wewnątrzwspólnotowy. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli – w 2014 roku organom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)! Ile fikcyjnych faktur nie zostało jednak ujawnionych?

Rok 2016 może być jednak przełomowy. Zgodnie z raportem firmy doradczej PwC – dzięki wdrożonym działaniom legislacyjnym mającym na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce (pakiet paliwowy, jednolity plik kontrolny) oraz zwiększeniu liczby “ukierunkowanych” kontroli podatkowych – pierwszy raz od kilku lat skala wyłudzeń VAT będzie mniejsza niż w roku poprzednim. Tzw. luka podatkowa w VAT (różnica między teoretycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku a wpływami rzeczywistym) zmniejszy się z 49 mld zł do ok. 45 mld zł.

Warto zauważyć, że wiele rozwiązań w tym zakresie jest jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego (np. “duża” nowelizacja VAT). Niewykluczone zatem, że w kolejnych latach luka w VAT będzie się nadal zmniejszać, co budżetowi powinno przynieść kolejnych kilka miliardów złotych oszczędności.

Na podstawie: Stooq.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.