Ściągalność alimentów wzrosła o 300%

Opublikowano: 20.09.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 594

Ściągalność alimentów wzrosła prawie o 300 proc. w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Czy to wynik przeprowadzonych zmian w prawie?

– Wzrost ściągalności alimentów o 298,5% w czasie naszych rządów to efekt przyjętego założenia, że prawo jest skuteczne w działaniu. Jeśli jest wola polepszenia rzeczywistości, w której żyjemy, to jest to możliwe. Skończyliśmy z „nie da się” – powiedział w TVP Info minister Michał Woś.

Zgodnie z danymi podanymi przez „Dziennik Gazeta Prawna”, w I półroczu 2019 roku gminy wydały na świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 584 mln zł. Dłużnicy alimentacyjni zwrócili 227 mln zł, co oznacza, że wskaźnik dokonanych przez nich zwrotów wynosił 38,8%.

Stosownie do danych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na przestrzeni ostatnich trzech lat ściągalność należności budżetu państwa z tytułu świadczeń wypłaconych w zastępstwie niepłaconych alimentów wzrosła – z niecałych 13% w 2015 do 24,9% w 2017 roku.

W ocenie ministra Michała Wosia, osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki zmianom przepisów dotyczących ścigania za przestępstwo niealimentacji. Dodatkowo spada liczba dzieci, na które wypłacane są świadczenia.

– Cieszę się, że pracując w ministerstwie sprawiedliwości miałem okazję współpracować przy tworzeniu prawa, które tak szybko zaowocowało. Można się nabijać z hasła „A za PO…”, ale ono jest po prostu prawdziwe. Ściągalność alimentów do 2015 roku corocznie wynosiła ok. 13% Rodzice zaczęli płacić na dzieci i zwracać państwu do Funduszu Alimentacyjnego po zmianach w prawie, które wprowadziliśmy z ministrem Zbigniewem Ziobrą – powiedział minister Michał Woś.

Polityk zaznaczył, że w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt zmian w prawie karnym, który „zamienił przesłankę przestępstwa z „uporczywego” niepłacenia alimentów, na precyzyjnie wskazane niezapłacenie „trzykrotności zasadzonego świadczenia”. Co w praktyce oznacza trzymiesięczny dług. Minister wyjaśnił również, że resortowi nie zależało na tym, aby dłużnicy alimentacyjni trafiali do więzienia, dlatego też jeśli w ciągu 30 dni od przesłuchania w prokuraturze dług zostanie zapłacony, postępowanie zostanie umorzone. W ocenie polityka nowe, dobre prawo okazało się być bardzo skuteczne w działaniu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.