Komornik ma już prawo wpisać „alimenciarza” do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Opublikowano: 25.08.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1208

Komornicy sądowi mogą już od 1 czerwca br. dokonywać wpisów w Krajowym Rejestrze Zadłużonych na temat m.in. dłużników alimentacyjnych – podaje Prawo.pl. Wcześniej w systemie KRZ nie było profili przeznaczonych dla komorników sądowych.

„W ostatnich tygodniach połączenie zostało zautomatyzowane. Komornicy sądowi mogą dokonywać wpisów do KRZ” – mówi, cytowany przez Prawo.pl, Przemysław Małecki, zastępca rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej.

Jak informuje serwis, w najbliższym czasie mają być przeprowadzone specjalne szkolenia dla komorników przygotowujące ich do obsługi systemu, które zostały opracowane we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych komornik zamieszcza w nim informacje o osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, w tym dane osobowe dłużnika, sygnaturę sprawy, rodzaj wierzytelności, datę ukończenia postępowania egzekucyjnego, datę spłaty całości wierzytelności w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Informuje też niezwłocznie o umorzeniu prowadzonego przez siebie postępowania egzekucyjnego.

Krajowy Rejestr Zadłużonych został uruchomiony 1 grudnia 2021 r., jednak – według Prawo.pl – prawnicy sygnalizowali, że zamiast usprawnić przyblokował np. upadłości.

„Od wielu miesięcy są duże problemy z działaniem KRZ. Na przykład wczoraj przez kilka godzin próbowaliśmy złożyć wniosek o zatwierdzenie układu i w tym przypadku nie udało się go podpisać ani profilem zaufanym, ani podpisem kwalifikowanym, a Krajowy Rejestr Zadłużonych sygnalizował błędy w działaniu modułu podpisywania wniosków. Konsultowałem to z doradcami restrukturyzacyjnymi w całej Polsce i potwierdzili, że mają od kilku dni podobne problemy. Okazało się nawet, że część użytkowników utraciła dostęp do akt lub do części akt. Takie problemy mieli i dłużnicy i ich pełnomocnicy” – mówi serwisowi Radomir Szaraniec (Insolventio Szaraniec Sobota S.A.) i dodaje, że zasadnicze problemy wynikają z samej konstrukcji systemu.

Ministerstwo Sprawiedliwości, w odpowiedzi przesłanej Prawo.pl podkreśla, że system Krajowego Rejestru Zadłużonych jest w fazie ciągłego rozwoju i doskonalenia. Wyjaśnia też, że celem jest nie tylko dostarczanie nowych funkcjonalności, ale „prowadzone są działania w celu poprawy ergonomii pracy użytkowników”.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.