Rzucał kostką brukową w policję na Marszu Równości

Opublikowano: 23.03.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 795

Rok więzienia w zawieszeniu i trzy tysiące złotych na cel społeczny – to kara jaką usłyszał mieszkaniec Białegostoku, który w lipcu 2019 roku brał udział w ataku na lokalny Marsz Równości.

Przed sądem skazany próbował wykazać, że kostką brukową nie rzucał w policyjny kordon, tylko w „zupełnie inną stronę”, co jest dość jasną sugestią, że jego celem były osoby uczestniczące w marszu. Być może oskarżony wyszedł z założenia, że rzucanie kamieniami w gejów i lesbijski jest zachowaniem akceptowalnym. Mówił też, że działał „pod presją tłumu”.

Sąd potraktował przestępstwo motywowane nacjonalistyczną nienawiścią dosyć łagodnie. Mężczyzna dostał wyrok w zawieszeniu oraz będzie musiał zapłacić 3 tys. zł. „Wszystko, co było w aktach sprawy, za wyjątkiem części wyjaśnień, ewidentnie świadczyło o tym, że pan popełnił zarzucane mu przestępstwo” – mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Piotr Markowski. Sędzia dodał, że zachowanie mężczyzny świadczy, że nie toleruje on „innych osób”. „A nasza przestrzeń jest dla każdego, należy się i tym, co inaczej myślą i tym, co po pana myśli myślą” – mówił.

W Białymstoku pobitych bądź trafionych przedmiotami zostało kilkadziesiąt osób. Wśród nich dzieci i młodzież. Wydarzenia miały miejsce kilka miesięcy po zakończeniu kampanii wyborczej do Europarlamentu, która w wykonaniu komitetu Zjednoczonej Prawicy opierała się na homofobicznym szczuciu. 140 osób zostało zatrzymanych w związku z wykroczeniami i przestępstwami.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o