Rządowy program do rozliczania PIT to porażka

Opublikowano: 07.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 653

Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę, która automatycznie rozlicza PIT. Program ma jednak poważny feler: zapomniano o polu „przekaż 1%” dla OPP.

System uruchomiony tydzień temu na stronie resortu finansów automatycznie wypełnia za nas formularz PIT, dzięki czemu można łatwiej rozliczyć się z fiskusem. Jednak nie przewidziano, że płatnik może przekazać 1% swojego podatku potrzebującym, nie zaś Skarbowi Państwa. Automatyczne wypełnienie i wysłanie deklaracji skutkuje pominięciem odpisu. Pole pozostaje puste. Należy pamiętać o tym, aby powrócić do odpowiedniej rubryki i wpisać ręcznie nazwę bądź personalia oraz numer KRS. Tooczywiścoe odbije się na organizacjach pożytku publicznego. Ministerstwo zakłada, że z rządowego systemu skorzysta w sumie około miliona podatników. Na razie w ten sposób rozliczyło się z fiskusem 15 tysięcy Polaków.

Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG apeluje o niezrażanie się utrudnieniem. Uważa jednak, że rozsądniejszym i lepszym wizerunkowo wyjściem byłoby skonstruowanie przez resort finansów takiego programu, który nie pozostawia pola „1%” pustego, a wypełnia je z automatu na rzecz losowej fundacji z regionu, w którym zameldowany jest podatnik: ‒ Dzięki takiemu rozwiązaniu mielibyśmy gwarancję, że możliwość odliczenia nie została pominięta. Dodatkowo wsparcie uzyskałyby te regionalne organizacje pożytku publicznego, które do tej pory odnosiły nieznaczne korzyści z tego tytułu.

‒ W zeszłym roku przekazano fundacjom w sumie około pół miliarda złotych ‒ mówi Paweł Jurek z MF. ‒ To równowartość 0,7% całej sumy podatku dochodowego, który trafił do fiskusa za 2013 r.

Polacy oddają swój „1%” coraz chętniej. Rok temu w skali kraju najwięcej pieniędzy zebrała Fundacja „Zdążyć z pomocą” (127 mln zł), a także Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (17 mln zł) i „Avalon” ‒ Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (11,5 mln). Najwięcej odpisów odnotowano w województwie mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim.

Paweł Jurek przyznaje, że ci, dla których przekazanie 1% podmiotowi innemu niż Skarb Państwa ma znaczenie, powinni skorzystać z zewnętrznych programów rozliczeniowych. Ryzyko pominięcia pola z odpisem na OPP rośnie zwłaszcza w przypadku osób starszych bądź niezaradnych. Przedstawiciele organizacji mają nadzieję, że straty nie będą boleśnie odczuwalne. ‒ System może nieco pomniejszyć wpływy z odpisów ‒ mówi Monika Sadowa, rzeczniczka Fundacji „Zdążyć z pomocą”. Liczy jednak, że wymiar tego zjawiska będzie stosunkowo niewielki.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. norbo 07.04.2015 19:51

    Kto pisze takie bzdury? Skoro rubryka jest to o niczym nie zapomniano, to podatnik ma zdecydować czy chce dokonać takiej operacji. Losowanie to bardzo głupi pomysł, skoro ktoś nie pamięta o możliwości przekazania jednego procenta jakiejś organizacji to znaczy, że go to nie interesuje. Więcej, w ten sposób może zaistnieć sytuacja przekazania środków organizacji, której dany podatnik nie ufa lub po prostu nie lubi.

    Ciekawe rozwiązanie w podobnej kwestii zastosowano w Hiszpanii. W formularzu podatkowym można zdecydować o przekazaniu kwoty nadpłaty na rzecz skarbu państwa, kościoła katolickiego lub jakiejś organizacji – te dwie pierwsze opcje mają swoje kratki, których zaznaczenie skutkuje przekazem, ta trzecia wymaga już od podatnika zaangażowania i wpisania odpowiednich danych wybranej organizacji. Z automatu żadna z tych opcji nie jest zaznaczona, zwrot przekazywany jest podatnikowi. Nie narzekajcie na polski system, przynajmniej nie sugeruje wsparcia dla KK.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.