Amerykanie ​​zneutralizowali oprogramowanie szpiegowskie Rosji

Opublikowano: 11.05.2023 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2087

Oprogramowanie szpiegowskie o nazwie „Snake”, używane przeciwko krajom NATO, było jednym z „najbardziej wyrafinowanych rosyjskich narzędzi cyberszpiegowskich”. Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek 9 maja, że zneutralizowały takie oprogramowanie.

Rosyjskie służby wywiadowcze miały wielokrotnie używać tego oprogramowania przeciwko państwom członkowskim NATO w ciągu ostatnich 20 lat. Amerykanie mówią o „zaawansowanej technologicznie operacji, która obróciła to rosyjskie złośliwe oprogramowanie przeciwko Moskwie”.

„Amerykańskie organy ścigania zneutralizowały jedno z najbardziej wyrafinowanych rosyjskich narzędzi cyberszpiegowskich” – pochwaliła się wiceminister sprawiedliwości Lisa Monaco w opublikowanym komunikacie prasowym.

Więcej szczegółów nie podano. Warto jednak zauważyć, że nazwę „Snake” nosi także grupa rosyjskich hakerów, finansowana przez Kreml, która miała być odpowiedzialna m.in. za włamanie w 2020 roku do Solar Winds, amerykańskiego wydawcy oprogramowania.

Rosyjski rząd był też już wcześniej oskarżany przez niemiecką firmę ochroniarską G Data o stworzenie i dystrybucję złośliwego oprogramowania o nazwie Uroboros lub Snake. G Data Security to niemiecka firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym i wykrywaniem wirusów, która twierdziła, że za złośliwym oprogramowaniem stoi rosyjski rząd i nie było ono wykryte przez żadne oprogramowanie antywirusowe od 8 lat.

W 2014 roku była mowa o ataku na programy wojskowe Sojuszu Atlantyckiego. Według belgijskiego źródła wywiadowczego sygnatura oprogramowania szpiegującego, które zainfekowało sieć belgijskiego MSZ i wymagało nawet jej „kwarantanny”, to był także wynik działania rosyjskiego złośliwego oprogramowania „Snake”.

Mówiło się wówczas, że Snake został opracowany w 2007 roku, chociaż czasami wspomina się o podstawowej wersji z 2006 roku. Jest to miniwirus, który buduje się wewnątrz sieci, którą ma zainfekować. Opracowany przez niejakiego „Vlada”, został wykryty ponad sto razy na Ukrainie (32 ataki w ciągu pięciu lat), na Litwie (11 ataków), w Wielkiej Brytanii, Gruzji, Stanach Zjednoczonych i Belgii.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 11.05.2023 21:49

    Bo ruski na to pozwolili. Pewnie mają już lepsze. Wszystkie kraje tak robią.USA, Chiny i inni.. Ale mi sukces…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.