Rząd PiS bezprawnie pomija stronę społeczną podczas prac nad ustawą o 5G

Opublikowano: 05.07.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 686

Obecnie w Sejmie odbywa się na szybkie przepychanie ustawy przystosowującej polskie normy do wdrożenia systemów 5G. Podczas procedowania ustawy w komisji cyfryzacji rząd PiS bezprawnie i skandalicznie pomija stronę społeczną. Wcześniejsze konsultacje społeczne, które odbyły się 26 kwietnia 2019 roku w pełni odrzuciły propozycje obniżania norm chroniących obywateli aby swobodnie można było wdrażać skrajnie niebezpieczne systemy komunikacji 5G. Mała grupa społeczna będąca na tych właśnie konsultacjach obecnie przygląda się procedowaniu ustawy w komisji cyfryzacji, protestując i proponując zmiany do tej ustawy. Niestety jak się okazuje wszelkie procedury rozpatrywania tej ustawy są łamane przez PiS, a strona społeczna jest ośmieszana i pomijana. Więcej w materiałach poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=x-GiqDFs0hw

https://www.youtube.com/watch?v=EsVOiGOz4J4

Rozmowy po komisji:

https://www.youtube.com/watch?v=huRF-SD5hnI

https://www.youtube.com/watch?v=phuQlOOLlAE

Wszystkie materiały z konsultacji są dostępne TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy nadesłany do „Wolnych Mediów” list otwarty krytykujący postawę rządu.

* * *

Smart Cities Polska
Narodowy Instytut Studiów Strategicznych oraz
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Elektroskażeniom Prawo Do Życia

Sz.p. Pudłowski Paweł
Przewodniczący
Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Pośpiesznie wdrażana w Polsce nowelizacja tzw. megaustawy przygotowująca do wdrożenia w Polsce sieci 5G przypomina prawo wdrożonego w USA przez Federalną Komisję Łączności (FCC), które wywołało bunt miast i organizacji wobec centralnej władzy. Ponad 80 miast i hrabstw złożyło na początku roku pozwy kwestionujące nowe przepisy.

Przeciwko jest także: Amerykańska Konferencja Burmistrzów, Krajowa Liga Miast i Krajowa Konferencja Ustawodawstw Państwowych i m.in. 6 z 10 największych miast w USA

Miasta w Stanach argumentowały w styczniu zeszłego roku, że zalecenia komisji FCC „nadzwyczaj często odzwierciedlają interesy przemysłu, przymykając oczy na pozycję gmin” w “Raporcie mniejszości”. Podobne głosy pojawiły się w Polsce podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw czyli tzw. megaustawy.

Nowej legislacji w Stanach Zjednoczonych stawia się spektrum zarzutów: od niekonstytucyjności, sprzeczność z prawem stanowym po zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Tom Cochran dyrektor Amerykańskiej Konferencji Burmistrzów oskarżył wręcz FCC o złą interpretację prawa federalnego w celu jako nielegalne wywłaszczenie prawowitych właścicieli mienia i podatników na rzecz partykularnego interesu biznesu korporacji telekomunikacyjnych.

Lobbyści uzyskali dla operatorów telekomunikacyjnych oszczędność ok. 2 mld dolarów. Pominięcie w procesie stanowienia prawa miast spowodowało jednak ostry społeczny sprzeciw, który poważnie naraził szanse na powodzenie wdrożenie technologii 5G. Poszczególne stany wprowadzają teraz własne ustawy stojące w sprzeczności w rozporządzeniom FCC. Państwu i operatorom grożą miliony pozwów składanych przez samorządy i indywidualnych obywateli.

Ustawodawcy przyjęli przepisy pozbawiające władze lokalne możliwości decydowania o tym, gdzie znajdują się anteny i ile miasto może obciążyć firmy za korzystanie z własności publicznej. Do tej pory za jedną instalację miasta otrzymywały ok. 2-3 tys USD. Zgodnie z przepisami operatorzy będą płacić zryczałtowaną stawkę w wysokości 25 USD miesięcznie za antenę czyli ok. 10-krotnie mniej.

W Polsce ustawodawca posunął się jeszcze dalej i chce zezwolić na bezpłatne wykorzystanie miejsc takich jak przystanki, lampy miejskie, wiadukty etc. wybranym operatorom, którzy będą wdrażać sieci 5G. Miasta ponoszą koszty nawet kilkunastu tysięcy złotych za instalację lampy. Teraz będzie musiało odstąpić każdą taką pionową instalację za darmo prywatnemu podmiotowi. Miasto wraz z utratą możliwością rozwoju własnej sieci utraci też milionowe dochody do budżetu, które mogłoby uzyskać z rosnącej ekonomii platform.

Dodatkowo instalacje te mogą wpłynąć na zmniejszenie wartości nieruchomości w swoim otoczeniu (ze względu na nieznany wpływ na zdrowie i środowisko). Może nastąpić oszpecenie historycznych części miasta. Samorząd utraci możliwość decydowania o miejscu instalacji anteny. Miasta będą miały obowiązek potwierdzić nowe instalację w przyspieszonym trybie.

W Polsce organizacje takie jak: Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich nie wyraziły do tej pory swojej opinii na temat strategii “5G dla Polski”, oraz poprawek do megaustawy w toku konsultacji społecznych ani w żadnym innym nam znanym. Zastrzeżenia i opinie wielu firm i instytucji zostały całkowicie pominięte.

Czy polskie miasta na pewno nie mają nic do powiedzenia tej sprawie?

Z poważaniem,

Otrzymują:

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Premier Rzeczypospolitej Polskiej,
Minister Cyfryzacji
Górnośląski Związek Metropolitalny
Unia Metropolii Polskich
Związek Miast Polskich
Polska Agencja Prasowa, Prezes Wojciech Surmacz, Warszawa, środki przekazu

Źródła: PrisonPlanet.pl, Docs.google.com/


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.