Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomiła sieć 5G

Opublikowano: 06.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2543

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako jedna z nielicznych w Polsce uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G – poinformowała we wtorek uczelnia.

Sieć 5G z punktu widzenia np. użytkownika telefonu komórkowego jest piątą generacją sieci telekomunikacyjnych i następstwem rozwoju powszechnie stosowanej przez operatorów sieci LTE czwartej generacji.

Dzięki uruchomieniu sieci 5G AGH będzie mogła prowadzić badania, których wyniki będą istotne zarówno dla operatora, jak i użytkownika sieci komórkowej – chodzi np. szybkości przesyłania informacji, możliwość wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji czy łączność między urządzeniami. „Znaczenie tego projektu dla dynamicznego rozwoju technologii jest bardzo istotne. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się powszechnych wdrożeń rozwiązań 5G w krajowych sieciach operatorskich, co spowoduje istotny rozwój nowoczesnych, a także niedostępnych dotąd usług” – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis, cytowany w informacji prasowej.

Celem badań naukowych AGH uruchomiła wewnątrz budynku osiem nadajników sieci 5G oraz zbudowała cztery laboratoria w Instytucie Telekomunikacji (Laboratorium sieci 5G, Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej, Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań IoT; Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań multimediów).

Na potrzeby kilkudziesięciu różnych stanowisk laboratoryjnych uczelnia zakupiła ponad 1000 urządzeń związanych z techniką 5G. „Będziemy mogli prowadzić badania naukowe na światowym poziomie, korzystając z dostępu do w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G zbudowanej w oparciu o komponenty pochodzące od różnych producentów typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu” – wyliczał koordynator budowy laboratoriów i wdrożenia sieci prof. Marek Natkaniec.

Jak dodał, rozbudowane stanowiska laboratoryjne dają możliwość świadczenia usług komercyjnych związanych m.in. z dostępem do profesjonalnej aparatury diagnostycznej, komór tłumiących sygnały radiowe, przestrzeni wirtualnej.

Uruchomienie sieci 5G w AGH jest efektem zakończonego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”, realizowanego w konsorcjum z Politechniką Warszawską (lider projektu), Instytutem Łączności — Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Celem nadrzędnym projektu było zbudowanie unikalnej w skali kraju infrastruktury badawczej dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.

Wszystkie jednostki biorące udział w projekcie zostały ze sobą połączone tzw. rdzeniem sieci 5G. Wybudowana sieć międzyregionalna pracuje, w przeciwieństwie do sieci operatorskich 5G uruchomionych dotychczas w kraju, w oparciu o architekturę 5G Standalone (SA), co oznacza, że może działać niezależnie od wcześniejszych generacji sieci komórkowych.

Pozwolenie na użytkowanie sieci 5G konsorcjanci projektu uzyskali do 2028 r.

Autorstwo: Beata Kołodziej (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Jak widać po zapowiedzi, będą badać wyłącznie kwestie techniczne, korzystne dla biznesu telekomunikacyjnego, a pominą badania nad wpływem promieniowania 5G na zdrowie człowieka.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Murphy 06.02.2024 15:21

    A co mają badać pod względem zdrowotnym? Jak się chorzy pojawią, to farmacja będzie też mogła biznes robić. :\

  2. pikpok 06.02.2024 16:36

    Pewnie im zabroniono, przecież wyniki badań są “powszechnie dostępne”- czyli nikt nic nie wie, tak jak z WTC w USA. Ale ,,tresowane małpy” i tak są zadowolone z nowych zabawek.

  3. Katarzyna TG 06.02.2024 16:57

    Są takie tematy którymi pod groźbą przetrącenia kariery zajmować się po prostu nie wolno – to jest właśnie jeden z nich.

  4. niecowiedzacy 07.02.2024 00:09

    No pięknie zamiast firmy telekomunikacyjne wziąć licencję. To bawimy się w wynajdywanie już wynalezionych a potem okaże się iż otrzymamy wysoką karę za łamanie cudzych patentów. A tak swoją drogą to chińczycy z PRC technologię 5 G użytkują od 7 lat a obecnie pracują nad sieciami 6 G.

  5. pikpok 07.02.2024 08:50

    niecowiedzacy, i to dopiero jest broń doskonała – nie widać, nie słychać a działa. HAARP
    https://www.wojsko-polskie.pl/awl/u/df/26/df267913-af99-4412-9f32-132a57a6ad65/9kotasinska.pdf

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.