Rozwiązał parlament by uniknąć impeachmentu

Opublikowano: 18.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1224

Centroprawicowy prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso zarządził w środę 17 maja 2023 r., rozwiązanie parlamentu Ekwadoru. Ma to doprowadzić do przedterminowych wyborów i uniemożliwić impeachment prezydenta. Lasso groziło wszczęcie impeachmentu, ale zarządził przedterminowe wybory pod pretekstem „poważnego kryzysu politycznego i niepokojów wewnętrznych”.

Guillermo Lasso jest oskarżany przez lewicę, która ma większość w jednoizbowym parlamencie, o defraudację pieniędzy publicznych w związku z zamówieniami na dostawy ropy naftowej. Jeszcze we wtorek prezydent zapewniał o swojej całkowitej i niepodważalnej niewinności.

Ekwador jest jednak nękany politycznymi sporami i przemocą. W czerwcu ub. roku posłowie próbowali już obalić Guillermo Lasso w czasie gwałtownych demonstracji „rdzennych” mieszkańców przeciwko rosnącym kosztom życia i inflacji. Wówczas lewicy zabrakło 12 głosów, aby odnieść sukces.

Przez długie tygodnie dochodziło jednak do protestów i zamieszek. Deputowani lewicy postanowili więc spróbować po raz drugi usunąć uważanego za konserwatystę polityka z urzędu. Lasso wyprzedził ich ruch i zwrócił się w środę do Krajowej Rady Wyborczej (CNE) o rozpisanie przedterminowych wyborów.

„To demokratyczna decyzja nie tylko dlatego, że jest zgodna z konstytucją, ale także dlatego, że daje Ekwadorczykom możliwość decydowania” – tłumaczył Guillermo Lasso w publicznej telewizji. Będzie teraz mógł rządzić za pomocą dekretów z mocą ustaw aż do czasu powołania nowego Zgromadzenia Narodowego.

Do tego wymagana jest jednak jeszcze zgoda Trybunału Konstytucyjnego. W Ekwadorze prezydent po raz pierwszy skorzystał z prawa przedterminowego rozwiązania parlamentu, które można aktywować tylko raz i to w ciągu pierwszych trzech lat sprawowania mandatu.

AUtorstwo: BD
Na podstawie: AFP, Ouest France
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.