Rośnie liczba osób bez minimalnej emerytury

Opublikowano: 08.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 771

W ostatnich latach lawinowo zaczęła rosnąc liczba osób nie posiadających prawa nawet do minimalnej emerytury. Jest to przede wszystkim efekt zalegalizowania ponad dwadzieścia lat temu nie podlegających składkom form pracy, stąd wiele osób nie ma praktycznej możliwości wykazania stażu uprawniającego do otrzymywania najniższego świadczenia.

Raport na ten temat przygotowały Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), które wskazują na lawinowy skok liczby osób nie mogących liczyć nawet na minimalne świadczenie emerytalne. Jeszcze w 2011 roku takich osób było około 24 tys., natomiast już w ubiegłym roku ich liczba wzrosła do poziomu 234 tys.

Powodem takiego stanu rzeczy jest wprowadzenie w 1998 roku ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zwłaszcza jej artykułu 9. legalizującego funkcjonowanie nieoskładkowanych form wykonywania pracy. Jej celem miała być pomoc dla osób mających problem ze znalezieniem zatrudnienia na umowę o pracę oraz pobudzenie gospodarki, ale ostatecznie jej rezultatem jest rynek pracy opierający się o umowy śmieciowe.

„Już w 2014 r. liczba osób otrzymujących emeryturę “sub-minimalną” – czyli mniejszą od poziomu minimalnego – zaczęła przewyższać liczbę świadczeniobiorców otrzymujących emeryturę minimalną. Bardzo istotny wzrost liczby osób otrzymujących emerytury poniżej minimalnego poziomu nastąpił w 2017 r. – zwiększył się on wówczas do ok. 208,9 tys. osób z ok. 112,1 tys. osób w poprzednim okresie” – przekonują autorzy publikacji.

„Ma to związek ze znaczącą podwyżką emerytury minimalnej, jaka nastąpiła w marcu 2017 r. Rząd kontynuuje politykę systematycznego podnoszenia minimalnej emerytury, ale takie działanie nie jest skuteczne, ponieważ główną przyczyną niskich emerytur jest niewystarczający staż składkowy, a nie zbyt niski kapitał” – dodają.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 08.05.2019 16:03

    No a sędziowie i kilka innych kast dostają wysoką emeryturę bez jakiegokolwiek okresu składkowego… i wszystko jest cacy.

  2. emigrant001 08.05.2019 20:15

    za jakiś czas lawinowo urosną odwrócone hipoteki. Bedzie to piąta część odwróconych. Bank pozwoli się zadłużyć tylko na 50 proc. wartości mieszkania i lichwiarze znów zarobią.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.