Roje trzęsień ziemi na Antarktydzie

Opublikowano: 19.12.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1683

Od końca sierpnia, ponad 30 000 trzęsień ziemi zostało odnotowane na terenie Antarktydy. Naukowcy nigdy nie widzieli tak imponującego wzrostu aktywności sejsmicznej. Czy wstrząsy w tym regionie mogą stanowić zapowiedź jakiegoś niespodziewanego kataklizmu?

W Cieśninie Bransfielda, szerokim na 96 km kanale oceanicznym między Szetlandami Południowymi a Półwyspem Antarktycznym, odnotowano duże trzęsienia ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera, a także tysiące towarzyszących mu wstrząsów wtórnych. Drżenie stało się tak częste, że cieśnina zwiększająca się kiedyś w tempie około 7-8 mm rocznie, rozszerza się obecnie o 15 cm rocznie.

Jest to aż 20-krotny wzrost, co zdaniem badaczy jasno wskazuje na fakt, że Szetlandy oddzielają się od Półwyspu Antarktycznego w coraz szybszym tempie. Przyczyna takiego stanu rzeczy pozostaje jednak nieznana. Podczas gdy w pobliżu cieśniny znajduje się kilka płyt tektonicznych, w wyniku czego trzęsienia ziemi są tam zrozumiałe, specjaliści z Uniwersytetu Chile przyznają, że ostatnie trzy miesiące były niezwykłe.

Cieśnina Bransfielda jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi, a naukowcy uważnie monitorują wpływ zmieniającego się klimatu na jego góry lodowe i lodowce. Klimatolog Raul Cordero z Uniwersytetu w Santiago przyznał, że wpływ wstrząsów na lód w regionie jest na razie trudny do oszacowania.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: TheRural.com.au
Zdjęcie: MemoryCatcher (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o