Raport UNESCO o Puszczy Białowieskiej

Opublikowano: 08.04.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1825

Ostateczny raport z jesiennej kontroli ekspertów IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) nie pozostawia złudzeń: jeśli w Puszczy na nowo ruszy komercyjna wycinka, to kompleks leśny trafi na Listę Dziedzictwa Ludzkości w zagrożeniu. To zła wiadomość dla resortu środowiska i Lasów Państwowych.

Na przełomie września i października 2018 odbyła się kontrola w polskiej i białoruskiej części Puszczy. Sprawdzano, w jakim stopniu Polska realizuje zalecenia dotyczące Puszczy Białowieskiej sformułowane przez UNESCO podczas szczytu w Krakowie w lipcu 2017. Okazało się, że tylko przerwanie wycinki w ubiegłym roku sprawiło, że nie trafiła na listę zagrożonych obiektów od razu. Eksperci już podczas odbywania kontroli zażądali przedstawienia planu zarządzania obiektem i oceny ryzyka pożarowego przed wznowieniem jakichkolwiek cięć (i to w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od dróg). Zaniepokoiła ich również budowa tzw. Drogi Narewkowskiej biegnącej przez środek parku.

W marcu nieoficjalnie treść raportu poznał Adam Wajrak, teraz jest on oficjalnie dostępny w całości TUTAJ.

W raporcie skrytykowano bezpardonową walkę z kornikiem drukarzem (zaznaczono, że cięcia sanitarne ograniczają różnorodność gatunków drzew w lasach), a także ujawniono, że względy bezpieczeństwa, którymi zasłaniało się ministerstwo, to wymówki: odnotowano, że cięcia prowadzone były również w miejscach zabronionych według wytycznych UNESCO, niewłaściwy był też wywóz ściętych, martwych drzew (motywowano to zagrożeniem pożarowym, co również okazało się nieprawdą – drzewo wywożono, by je z zyskiem sprzedać).

Nie obroniła się teoria Szyszki o nasadzeniach za każde wycięte drzewo („niezakłócona dzika natura jest podstawową zasadą zarządzania” – podkreślili twórcy raportu). Las powinien regenerować się samoistnie.

„Raport UNESCO powinien stać się impulsem, który uświadomi ministrowi Kowalczykowi, że w kwestii Puszczy Białowieskiej mamy już tylko jedno wyjście – rozszerzenie parku narodowego na cały teren Puszczy Białowieskiej” – skomentowała Koalicja Kocham Puszczę (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenpeace Polska, Greenmind, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska) w oświadczeniu, cytowanym przez Oko.press. „Jeśli w Puszczy Białowieskiej rozpocznie się na nowo komercyjna wycinka, Komitet UNESCO powinien rozważyć umieszczenie jej na Liście Dziedzictwa Ludzkości w zagrożeniu” – stwierdza jednoznacznie UNESCO w opublikowanym właśnie raporcie. Podkreśla też, że tylko wstrzymanie wycinki sprawiło, że nie została zarekomendowana do umieszczenia na tej liście już teraz”.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Robert_z_Ziemi (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RobG56
Użytkownik

Mieszkańcy Puszczy, walczący o dom, o rodzinny dom, o jego pokój i jak najlepszy stan mają inne stanowisko niż wiszący na klamkach poliklik i uzależnieni od obcych grantów “miłośnicy zgnilizny i kornika”, destruujący polską gospodarkę i rodzimą przyrodę.
https://www.facebook.com/mieszkancypuszczy/?eid=ARCyMy30Mo89wfCvzjog5smK59bgZ_g3aSH8wgAiRMrTl0UxN0fWY3Y5d9QxhE4Ti7ZT7Dg0HSBD69yW