Rada Miejska przeciw dekomunizacji Placu Zwycięstwa

Opublikowano: 28.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 773

Łódzcy radni miejscy zdecydowali w środę o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenia zastępczego wojewody łódzkiego nadającego Placowi Zwycięstwa nazwę Plac Lecha Kaczyńskiego.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau nadał nową nazwę skwerowi znajdującemu się w centrum miasta w grudniu br. w związku z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną. Przemianowaniu placu sprzeciwiła się część radnych.

Jak tłumaczyli dzisiaj wnioskodawcy, wojewoda taką decyzję mógł wydać jedynie w przypadku bezczynności Rady Miasta w tej kwestii. Tymczasem przez 12 miesięcy obowiązywania nowej ustawy, w dokumentach z korespondencji wiceprezydenta Łodzi w żadnej z opinii Instytutu Pamięci Narodowej nie było negatywnej opinii dot. nazwy placu.

Nazwa Plac Zwycięstwa została nadana na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej 8 maja 1945 r. dla uczczenia zwycięstwa nad faszyzmem hitlerowskim.

Radni przyjęli dzisiejszą uchwałę stosunkiem głosów 26 do 13. Przeciwny zaskarżeniu decyzji wojewody był klub PiS, którego radni wskazali, że stosowne uzasadnienie powodu zmiany nazwy pl. Zwycięstwa w postaci opinii IPN znajduje się w wydanym przez wojewodę zarządzeniu zastępczym.

Źródło: 1917.net.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.