Przodkowie Słowian byli w Europie 4000 lat temu?

Opublikowano: 31.01.2013 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1525

Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie musieli zasiedlić Europy dopiero we wczesnym średniowieczu. Niektórzy przodkowie Słowian mogli mieszkać w Europie już 3- 4 tys. lat temu – sądzą naukowcy z Bydgoszczy, którzy badają zróżnicowanie DNA Słowian.

Badania nad historią Słowian na podstawie mitochondrialnego DNA (mtDNA) przeprowadzili badacze z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Wyniki ich badań opublikowano w styczniu w magazynie “PLOS ONE”.

“Wchodzimy w pewną dyskusję z archeologami, którzy w znacznej większości utrzymują, że etnogeneza Słowian to sprawa stosunkowo niedawna. Według nich Słowianie jako ethnos pojawili się w Europie dopiero we wczesnym średniowieczu. Wnioski takie mogą wynikać z obiektów kultury materialnej odnajdywanych w Europie. Tymczasem my na podstawie badań genetycznych stwierdziliśmy, że niektórzy przodkowie Słowian pojawili się w Europie znacznie wcześniej – nawet 4 tys. lat temu” – opowiada w rozmowie z PAP członek zespołu badawczego, prof. Tomasz Grzybowski z CM UMK.

Badania przeprowadzono na próbkach pobranych od 2,5 tys. osób z różnych współczesnych populacji słowiańskojęzycznych. Byli to zarówno Polacy, Czesi, Słowacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, jak i Chorwaci, Serbowie i Słoweńcy.

“Koncentrowaliśmy się na mitochondrialnym DNA. To DNA które jest dziedziczone tylko w linii żeńskiej. Matka przekazuje więc swoje DNA potomstwu, a jej córki przekazują je dalej. Nie dochodzi w nim do rekombinacji materiału genetycznego, a więc nie ma w nim domieszki materiału ojcowskiego. Jedyne zróżnicowanie mtDNA zawdzięcza mutacjom, które się gromadzą w miarę upływu czasu. Jak patrzymy na dziedziczenie mitochondrialnego DNA w skali ewolucyjnej, można wykreślić coś w rodzaju drzewa genealogicznego, które stanowi czystą matczyną genealogię” – wyjaśnia prof. Tomasz Grzybowski.

Dodaje, że w mtDNA znajduje się tylko trzynaście genów kodujących białka, które nie mają wpływu na nasze zewnętrzne cechy – są to informacje dotyczące oddychania komórkowego.

Genetycy we współczesnej puli mtDNA wydzielają tzw. haplogrupy, czyli grupy cząsteczek z pewnymi określonymi mutacjami, wywodzące się od wspólnego przodka. Haplogrupy powstały w określonym miejscu i czasie – każda miała swoją “założycielkę”.

“Dzięki znajomości tempa mutacji w mtDNA staraliśmy się określić, kiedy dane haplogrupy powstały. Na podstawie wieku ewolucyjnego tych haplogrup wyciągnęliśmy pewne wnioski dotyczące pochodzenia populacji środkowo-wschodniej Europy” – zaznaczył badacz z CM UMK.

Naukowcy doszli do wniosku, że niektóre podhaplogrupy mają podobny środkowo-europejski rodowód, a ich wiek ewolucyjny jest zaawansowany. “Jesteśmy w stanie wskazać kilka takich, które powstały kilka tysięcy lat temu” – zaznacza badacz.

“Rodowód” powstały na podstawie mtDNA można spróbować skonfrontować z innymi danymi dotyczącymi etnogenezy Słowian – zgromadzonymi przez archeologów, językoznawców czy historyków.

Prof. Grzybowski wyjaśnia, że eksperci nie są zgodni co do pochodzenia Słowian.

Zwolennicy autochtonizmu Słowian uważają, że przodkowie Słowian byli w Europie Środkowej przynajmniej od epoki brązu i żelaza. Ku tej teorii skłania się prof. Grzybowski.

Z kolei allochtoniści, czyli migracjoniści twierdzą, że Słowianie pojawili się w Europie stosunkowo niedawno – w 3-4 w. n.e. – w dorzeczu Dniepru, Prypeci i Prutu, czyli na terenach dzisiejszej Ukrainy – i stamtąd mieli gwałtownie migrować na tereny środkowo-wschodniej Europy. “Ale tego nie widać w naszych danych. Odnajdujemy tam komponenty puli mtDNA Słowian, które były obecne w Europie Środkowej już w epoce brązu, więc przynajmniej w 3 tysiącleciu p.n.e.” – przyznaje Grzybowski i wyjaśnia, że mutacje odnajdowane u Słowian musiały powstać w Europie już w starożytności.

“Przez badania genetyczne nie wyjaśniamy zagadek kulturowych. Pula genowa to jedno, a kultura materialna to może być coś odrębnego. Nie kwestionujemy, że u schyłku starożytności miały w Europie miejsce pewne przemiany kulturowe, ale twierdzimy, że tym przemianom niekoniecznie musiały towarzyszyć pewne migracje ludności, czy zmiany demograficzne, takie jak gwałtowna ekspansja” – komentuje badacz.

Autor: Ludwika Tomala
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. Aaron Schwartzkopf 31.01.2013 12:12

    Oficjalna akademicka historia Słowiańszczyzny jest z gruntu błędna i zmityzowana, przede wszystkim dlatego, że została napisana przez… Niemców. Coraz głośniej jest o znaleziskach archeologicznych na terenie dzisiejszych (wschodnich) Niemiec, świadczących o tym, że ziemie te są rdzennie słowiańskie i były zamieszkałe od kilku tysięcy lat przez cywilizację słowiańską znacznie bardziej zaawansowaną, niż by się to mogło wydawać. Legendarna stolica Prasłowian Arkona istniała (!) i to w dodatku na dzisiejszej niemieckiej Rugii. Są na to materialne dowody. Przemilczane są również silne związki języków słowiańskich z dawnym pismem runicznym i sanskrytem. (Pierwotne pismo prasłowiańskie było w odróżnieniu od dzisiejszych alfabetów nie zapisem fonetycznym, a fonetyczno-pojęciowym, zawierało ponad 140 znaków oznaczających oprócz dźwięków również podstawowe pojęcia cywilizacyjne.)
    W najbliższych latach czeka nas prawdopodobnie radykalna rewizja naszych poglądów na temat genezy obecnych grup etnicznych i pochodzenia cywilizacji.

  2. ciociababcia 31.01.2013 12:24

    Wyobraź sobie, że jeszcze nie tak dawno o Rugii uczono w szkołach!!!

  3. Aaron Schwartzkopf 31.01.2013 12:32

    ciociubabciu, chodzi głównie o czas (“dawność”) i stopień rozwoju cywilizacyjnego ówczesnych Słowian. To akurat wydaje sie znacznie przekraczać nasze dotychczasowe wyobrażenia.

  4. ciociababcia 31.01.2013 22:20

    Aaron Schwartzkopf 31.01.2013 12:32
    🙂 po prostu chcę stwierdzić, że historii i geografii nie uczą w szkołach.
    A jeszcze nie dawno… no… pół wieku wstecz uczono.

  5. Il 31.01.2013 23:55

    a Adam i Ewa to przodkowie wszystkich Słowian.

    :]
    ;]

    Jedno dzieciątko w Afryce, drugie w Azji, trzecie w Europie, czwarte na Antarktyce, piąte w Ameryce Północnej, szóste w Ameryce Południowej, siódme na Atlantydzie, ósme na Antarktydzie, dziewiąte w Australii, …

    Ile Adaś i Ewa narobili dzieci nie wiadomo ale sądząc po tym jak długo żyli to bardzo dużo.

    ;]

  6. Koleś 01.02.2013 09:09

    Wiem skąd się bierze twój sarkazm @Il, ale jest zupełnie bezzasadny.
    Właśnie badania genetyczne dowiodły, że wszyscy ludzie pochodzą od jednej pary.
    Skąd wiesz, że nie nazywali się Adam i Ewa?

  7. Hassasin 01.02.2013 09:21

    Pula genowa w pewnej ,,chwili dziejów,, homo sapiens zawęża się do 8 matek, nosicielek mitochondrialnego DNA . Po którejś tam erupcji wulkanu, było tak ,,cienko,, że przeżyło ich tylko 8 sztuk, które przekazały swoje geny dalej , a z tego mamy już 7,5 mld ludzi .

  8. kssen 01.02.2013 11:05

    No i w porządku, tylko że badano RNA kobiet. Środkowa Europa była zamieszkana 4 tys lat temu, a nawet dawniej [stanowisko pod Jasłem, teraz nie pamietam dokładnie nazwy], przez bardzo różne ludy, tyle, ze kobiety były łupem najeźdców, czyli odnajdowane genotypy równie dobrze mogą pochodzić od kobiet z poprzednich kultur.

  9. mr_craftsman 01.02.2013 11:58

    @ kssen

    tyle, że wcześniejsze badania męskiej haplogrupy prowadzone na zlecenie National Geographic na terenie całej Europy wyodrębniają jedną podgrupę charakterystyczną dla terenów Polski, Czech i Rusi, której wyodrębnienie datują na 11,5 tysiąca lat p.n.e.

    prawdopodobne pochodzenie to migracja polodowcowa sprzed 13,5 tysiąca lat, z rejonów środkowej Azji – miejsc odkrycia wielu zaawansowanych kulturowo osiedli – miast na planie okręgu typu Arkaim.

    mamy tu typowe ziarno prawdy w podaniach i legendach – o sarmackim pochodzeniu, czy o Lechu, Czechu i Rusie.
    Słowianie to po prostu środkowoazjatyccy, częściowo osiedli nomadzi, którzy po zmianach klimatycznych po epoce lodowcowej migrowali do środkowej Europy, gdzie każde plemię poszło w inną stronę.

    na dodatek – genetycznie – to Słowianie zasiedlili południową Skandynawię, wypierając Nordyków.
    Wikingowie to genetyczna mieszanka Słowian i Nordyków.
    Niemcy to genetyczna mieszanka Celtów i Słowian – z jakichś powodów Celtowie zdominowali kilka plemion słowiańskich zamieszkujących lasy “Germanii” językowo i kulturowo.
    ale podobnie jest z Węgrami – genetycznie to max. 3% grupy ugrofińskiej, choć kulturowo i językowo dominuje. Zapewne był to przypadek małej grupy silnych wojowników, dominujących spokojną społeczność rolników.

    Wandalowie, Awarowie, etc – archeologowie są typowo w masie ograniczeni umysłowo. To po prostu różne plemiona słowiańskie, a że czasem wpływy się mieszają ?
    podobnie jak plemienna ludność Indian w Ameryce Pn, plemiona słowiańskie tworzyły coś w rodzaju luźnej federacji, i często decydowały się wspólnie lać po ryjach groźniejszych wrogów typu Cesarstwo Rzymskie czy Bizancjum.

    niestety metoda divida et impera okazywała się często dość skuteczna, co udowodnił przypadek Juliusza Cezara zręcznie rozbijającego plemiona galijskie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.