Przepłacamy za wodę

Opublikowano: 19.08.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 978

Pijemy coraz więcej wody butelkowanej. Jednak przy jej zakupie kierujemy się ceną i nie zwracamy uwagi na skład. Przez to przepłacamy za coś, co dużo taniej możemy mieć z kranu, twierdzi “Dziennik Polski”.

Prawie 70 litrów na głowę – tyle wody butelkowanej wypije w tym roku przeciętny Polak. W większości będą to kuszące etykietami „zdroje”, tak naprawdę mające niewiele wspólnego z wodami mineralnymi. Co więcej – składem przypominające kilkaset razy tańszą wodę z kranu.

Łącznie na wodę w butelkach wydamy w br. prawie 3 mld zł. I to najczęściej nie zawracając sobie głowy faktem, że spośród ponad 200 marek dostępnych w polskich sklepach, tylko około 30 ma cechy, które eksperci przypisaliby wodzie mineralnej.

Zdaniem Tadeusza Wojtaszka wiceprzewodniczącego krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, dobra woda powinna mieć w sumie więcej niż 1000 mg składników mineralnych w każdym litrze (sprzedawane w popularnych marketach „zdroje” mają ok. 200–300 mg). Jeszcze lepiej, gdyby występowała w nich szczególna proporcja jonów magnezu i wapnia (1:2), a zawartość tego pierwszego nie byłaby niższa niż 50 mg/l.

Czytajmy więc etykiety na wodach, zachęca “Dziennik Polski”

Autor: mg
Na podstawie: Dziennik Polski
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. biedak 19.08.2013 09:53

    @W. wielu ludzi kupuje wode niegazowana. Np ja jestem zmuszony, poniewaz wode w kranie mam z przydomowej studni, a wiec nikt tej wody nie bada na biezaco.

  2. kudlaty72 19.08.2013 10:53

    @admin
    Łukaszowi chyba chodziło o to,że czytając dzisiaj WP i Onet można z dużą dozą prawdopodobieństwa zgadnąć co będzie jutro na WM

  3. Devi 19.08.2013 15:15

    Jedyne za co się płaci to za butelkę i mineralizację, lepiej pić kranówe. Może być ew. przegotowana, zero różnicy.

  4. Raptor 19.08.2013 18:29

    Jeszcze jest kilka innych ważnych kwestii, które trzeba brać pod uwagę przed wzięciem łyka… zanieczyszczenie chemiczne i informacyjne wody. O ile “mineralki” nie pochodzą bezpośrednio z miejskich wodociągów, to jest większe prawdopodobieństwo, że są czystsze pod tym względem. Brak nasycenia minerałami to niewielki problem przy tym.

  5. karwan 19.08.2013 21:04

    A zdajecie sobie sprawę, że organizm przyswaja minerały w postaci koloidalnej? Takie są w mięsie i roślinach. Minerały w wodzie są wykorzystywane w układzie pokarmowym do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w jelitach (homeostaza flory bakteryjnej jelit), oraz zakwaszenia moczu nie powodując wypłukiwania ich z naszego organizmu (mocz musi być kwaśny aby tworzyć barierę ochronną układu moczowego przed drobnoustrojami na zewnątrz organizmu, zakwaszenie pochwy to nie feler matki natury….) Więcej tutaj:
    http://portal.bioslone.pl/nieoceniony_i_niedoceniony_ocet_jablkowy
    Polecam ocet jabłkowy własnej roboty (ogrom minerałów i witamin):
    http://portal.bioslone.pl/ocet-jablkowy

  6. Febe 20.08.2013 09:43

    Niestety, to jest prawda. Na przykład woda Żywiec Zdrój niegazowana zawiera jedynie 230 mg/l składników mineralnych, magnezu zaledwie 5,62 mg/l a wapnia aż 41,69 mg/l.
    Ja od jakiegoś czasu nie kupuję już wody w butelkach, tylko piję kranówkę, ale używam do tego celu butelki wielokrotnego użytku bobble buttle, która zawiera filtr i jest wykonana z tworzywa wolnego od BPA (biosfenolu A), ftalanów i PCV (polichlorku winylu). Butelki z wodą dostępne w sklepach niestety zawierają te i inne szkodliwe substancje, jak na przykład antymon, które przenikają do wody.

  7. FreeG (korektor i moderator WM) 20.08.2013 10:00

    Poniżej wyniki testu 15 wód butelkowanych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

    http://www.bankier.pl/static/att/90000/2467072_Wybrwody.pdf

  8. Maczuga 20.08.2013 16:05

    Wiele wód butelkowanych nie różni się niczym od kranówy, ale warto zwiększyć swoją świadomość odnośnie wody wodociągowej – zobaczcie sami – http://www.filtry-do-wody.info/czy-mozna-pic-wode-prosto-z-kranu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.