Przeniosą na Okinawie bazę wojskową USA

Opublikowano: 28.12.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 588

Gubernator Okinawy Hirokazu Nakaima wydał zgodę na przeniesienie bazy lotniczej korpusu piechoty morskiej USA Futenma w granicach prefektury.

Porozumienie w sprawie dyslokacji bazy w granicach Okinawy zostało podpisane już w maju 2010 roku, jednak gubernator domagał się jej całkowitego wycofania z terytorium wyspy.

W ostatnich latach amerykańska obecność wojskowa wywoływała coraz większe niezadowolenie ludności Okinawy z powodu częstych przypadków łamania prawa przez amerykańskich żołnierzy.

Kwestia przeniesienia bazy Futenma stanowiła najważniejszą przeszkodę w stosunkach między Tokio i Waszyngtonem.

Około 2 tysięcy mieszkańców Okinawy zgromadziło się przed siedzibą administracji. Protestujący wzięli się za ręce i otoczyli budynek żywym pierścieniem. Setki osób rozpoczęło siedzący strajk w holu na parterze budynku i domagają się spotkania z gubernatorem.

Autor: Waldemar Chamala
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. supertlumacz 28.12.2013 15:19

    http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-25524007
    Bazy USA na Okinawie obejmują kilka, jeśli nie kilkanaście obszarów wydzielonych. Wydzielone obszary są oznaczone kolorem ceglastym. Polecany przeze mnie artykuł informuje o innych rozbieżnościach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.