Niger wyrzuca Amerykanów

Opublikowano: 17.03.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2512

Niger rozwiązał umowę z wojskiem amerykańskim i zażądał od natychmiastowego opuszczenia kraju przez amerykańskie jednostki. Amerykanie właśnie stracili swoją główną bazę w Sahelu, gdzie mają drony MQ-9 Reaper, samoloty C-17 i siły specjalne.

Nigerska junta ogłosiła w sobotę, że anulowała umowę o współpracy obronnej z USA z 2012 roku. „Rząd Nigru, biorąc pod uwagę aspiracje i interesy swojego narodu, odpowiedzialnie postanawia wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym porozumienie”, które zezwala amerykańskiemu personelowi wojskowemu i pracownikom cywilnym z amerykańskiego Departamentu Obrony przebywania na terytorium Nigru” – powiedział rzecznik nigerskiego rządu Amadou Abdramane w oświadczeniu dla państwowej telewizji.

Posunięcie to jest następstwem wizyty w Niamey na początku tego tygodnia delegacji wysokich rangą amerykańskich urzędników wojskowych pod przewodnictwem podsekretarz stanu ds. Afryki Molly Phee.

Abdramane oskarżył amerykańskich urzędników o nieprzestrzeganie protokołu dyplomatycznego i nieinformowanie Nigru o składzie delegacji. Dodał, że Niger wyraził ubolewanie z powodu “intencji amerykańskiej delegacji, by odmówić suwerennemu narodowi nigerskiemu prawa wyboru partnerów, które mogą naprawdę pomóc mu w walce z terroryzmem”.

Po obaleniu prezydenta Mohameda Bazouma w lipcu ubiegłego roku junta zażądała wycofania wojsk francuskich. Stany Zjednoczone utrzymywały bazę dronów w Agadez na północy z 1000 żołnierzy.

Abdramane powiedział, że rząd uważa obecność wojsk amerykańskich na terytorium Nigru za nielegalną, ponieważ „nie została ona demokratycznie zatwierdzona i narzuca Nigerowi niekorzystne warunki, szczególnie pod względem braku przejrzystości działań wojskowych”. Wojsko Nigru anulowało również w zeszłym roku dwa partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony z UE.

W grudniu ubiegłego roku ten zachodnioafrykański kraj i Rosja podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie wzmocnienia współpracy obronnej.

Za poprzednich rządów w Nigrze wojska amerykańskie szkoliły siły nigerskie w zakresie zwalczania terroryzmu.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: TimeTurk.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 17.03.2024 14:17

    No to chyba będzie znów ,,konieczność,, ponownego zaprowadzenia tam ,,demokracji,,…

  2. Katarzyna TG 17.03.2024 14:25

    “30 kiloton demokracji” znów będzie w akcji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.