Protesty Żółtych Kamizelek w rocznicę powstania ruchu

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1427

Liczba zatrzymanych w Paryżu podczas protestów Żółtych Kamizelek wzrosła do 105, jak podała miejska prefektura policji. Wcześniej informowano o 61 zatrzymanych.

Wczoraj w stolicy Francji odbyło się kilka akcji, które związane były z pierwszą rocznicą ruchu Żółtych Kamizelek. To już 53. z kolei demonstracja ruchu.

Uczestnicy protestów starli się z policją, która kilkakrotnie użyła gazu łzawiącego w odpowiedzi na działania demonstrantów. W ciągu dnia protestujący zbudowali kilka barykad z elementów ogrodzeń, desek i elektrycznych hulajnóg miejskich, a następnie podpalili je. Na miejscu dyżurują oddziały policji, które regularnie posyłają w tłum naboje z gazem łzawiącym i granaty dymne.

Większość protestujących nie ma żadnych środków ochrony. Demonstranci próbowali znaleźć schronienie, kaszleli i z trudem łapali oddech, niektórzy nie mogli utrzymać się na nogach. Co najmniej trzy osoby straciły przytomność. Wolontariusze przykryli osoby leżące na chodniku ochronnymi osłonami i wynieśli je na noszach. Następnie protestujący zaatakowali policję.

Gaz łzawiący mieszał się z dymem pożarów – protestujący podpalili kilka pojemników na śmieci, panele elektryczne, a na niektórych ulicach dym unosi się z płonących samochodów.

Strażacy i policyjne armatki wodne gasiły ogień, a czasami strzelały strumieniem wody w kierunku Żółtych Kamizelek.

Protesty Żółtych Kamizelek na dużą skalę rozpoczęły się we Francji rok temu, domagano się wówczas rezygnacji władz z podniesienia podatków paliwowych i cen paliwa. Ich uczestnicy nosili żółte odblaskowe kamizelki, które kierowcy muszą mieć w samochodach. Sobotnie protesty stały się cotygodniową „tradycją”. Często towarzyszą im zamieszki i starcia z policją. Według rządu Francja straciła 2,5 miliarda euro w ciągu roku od rozpoczęcia protestów.

Protestujący planują przeprowadzenie akcji Żółtych Kamizelek na dużą skalę w niedzielę w Paryżu i regionach, choć nie wszystkie akcje były zgłoszone.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

A Atos jeszcze tu bywa? Zawsze coś dorzucił od siebie z pierwszej ręki.