Protesty Żółtych Kamizelek w rocznicę powstania ruchu

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1698

Liczba zatrzymanych w Paryżu podczas protestów Żółtych Kamizelek wzrosła do 105, jak podała miejska prefektura policji. Wcześniej informowano o 61 zatrzymanych.

Wczoraj w stolicy Francji odbyło się kilka akcji, które związane były z pierwszą rocznicą ruchu Żółtych Kamizelek. To już 53. z kolei demonstracja ruchu.

Uczestnicy protestów starli się z policją, która kilkakrotnie użyła gazu łzawiącego w odpowiedzi na działania demonstrantów. W ciągu dnia protestujący zbudowali kilka barykad z elementów ogrodzeń, desek i elektrycznych hulajnóg miejskich, a następnie podpalili je. Na miejscu dyżurują oddziały policji, które regularnie posyłają w tłum naboje z gazem łzawiącym i granaty dymne.

Większość protestujących nie ma żadnych środków ochrony. Demonstranci próbowali znaleźć schronienie, kaszleli i z trudem łapali oddech, niektórzy nie mogli utrzymać się na nogach. Co najmniej trzy osoby straciły przytomność. Wolontariusze przykryli osoby leżące na chodniku ochronnymi osłonami i wynieśli je na noszach. Następnie protestujący zaatakowali policję.

Gaz łzawiący mieszał się z dymem pożarów – protestujący podpalili kilka pojemników na śmieci, panele elektryczne, a na niektórych ulicach dym unosi się z płonących samochodów.

Strażacy i policyjne armatki wodne gasiły ogień, a czasami strzelały strumieniem wody w kierunku Żółtych Kamizelek.

Protesty Żółtych Kamizelek na dużą skalę rozpoczęły się we Francji rok temu, domagano się wówczas rezygnacji władz z podniesienia podatków paliwowych i cen paliwa. Ich uczestnicy nosili żółte odblaskowe kamizelki, które kierowcy muszą mieć w samochodach. Sobotnie protesty stały się cotygodniową „tradycją”. Często towarzyszą im zamieszki i starcia z policją. Według rządu Francja straciła 2,5 miliarda euro w ciągu roku od rozpoczęcia protestów.

Protestujący planują przeprowadzenie akcji Żółtych Kamizelek na dużą skalę w niedzielę w Paryżu i regionach, choć nie wszystkie akcje były zgłoszone.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 17.11.2019 21:32

    A Atos jeszcze tu bywa? Zawsze coś dorzucił od siebie z pierwszej ręki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.