Protest głodowy pod MEiN

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1114

Ponad 24 godziny troje młodych ludzi spędziło przypiętych do bramy Ministerstwa Edukacji Narodowej przy ulicy Szucha w Warszawie. Protest głodowy zaczął się 26 lipca o 8 rano, a zakończył wczoraj. Trójka aktywistów z kolektywu Młodzieżowe forum LBGT+ zainicjowała akcję sprzeciwu wobec nienawistnej i wykluczającej polityki ministerstwa.

„Minister Czarnek stosuje propagandę nienawiści i normalizuje przemoc wobec osób nie hetero normatywnych. Byliśmy pod MEN ponad 24 godziny, bez jedzenia, piliśmy tylko wodę. Dostaliśmy ogromne wsparcie od ludzi. Przynosili koce, wodę, swetry, bo decyzja o pozostaniu na noc była spontaniczna. Wieczorem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował wizytę ratowników medycznych, którzy sprawdzili nasz stan zdrowia” – mówiła w rozmowie z portalem „Strajk” Wiktoria Magnuszewska, członkini kolektywu, uczestniczka dzisiejszego protestu.

Do protestujących wyszedł wczoraj wiceminister Tomasz Rzymkowski i zaprosił aktywistów na rozmowy, które według relacji uczestników były raczej zachowawcze i kurtuazyjne, niż nastawione na faktyczny dialog. Wiceminister odpierał zarzuty wobec Czarnka, tłumacząc jego wypowiedzi pod adresem osób LGBT+ nieporozumieniem.

Podczas spotkania z wiceministrem Rzymkowskim aktywiści przedstawiali swoje główne trzy postulaty, które zostały wysłuchane, jednak żadne odpowiedzi czy deklaracje nie padły. Aktywiści domagali się przede wszystkim dymisji Przemysława Czarnka, oraz przeprosin za jego niegodne wypowiedzi pod adresem osób LGBT+, powołania okrągłego stołu w sprawie polskiej edukacji, w którym będzie partycypowała strona społeczna – uczniowie i aktywiści. Ostatnim postulatem jest „zwrócenie uwagi na kwestię edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej jako jednych z priorytetowych elementów edukacji na miarę XXI wieku”.

Wiceminister Rzymkowski wysłuchał młodych ludzi ale nie ustosunkował się w żaden sposób do postulatów.

Pozytywnym skutkiem spotkania aktywistów z wiceministrem okazało się zaproszenie młodzieży do dalszych rozmów, które mają być kontynuowane 20 sierpnia, być może w obecności Ministra Edukacji, Przemysława Czarnka, oraz stron społecznych.

Protest w mediach społecznościowych wsparło ponad pół tysiąca osób, a na miejsce przybyło kilkadziesiąt. Demonstrację solidarnościową odwiedziła również Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
j3w
Użytkownik
j3w

Tak tylko dopiszę gdyby ktoś nie wiedział:

– Kilkadziesiąt przybyłych to od 20 do 99.
– Trójka (nie hetero normatywnych?) osób protestowała.

– Pół tysiąca popierających to około 500 kliknięć na Facebooku (niektórzy mają więcej osób w kontaktach prywatnie).

MEiN od początku tego roku istnieje w miejscu MEN.

Zapoznałem się z podstawą programową dla przedmiotu Etyka dla szkół podstawowych i nie widzę tam nic kontrowersyjnego.