Prokuratura zajęła się siecią Praktiker

Opublikowano: 28.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 743

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi postępowanie wobec sieci hipermarketów budowlanych Praktiker, która ma naruszać prawa pracownicze oraz jest podejrzewana o karalną niegospodarność. Ponadto Państwowa Inspekcja Pracy w wyniku przeprowadzonych kontroli nałożyła na firmę obowiązek zapłaty należnych wynagrodzeń w kwocie blisko półtora miliona złotych.

Postępowanie prokuratury zostało wszczęte po złożeniu odpowiedniego wniosku przez Michała Wójcika, wiceministra sprawiedliwości i posła Prawa i Sprawiedliwości. Śledczy badają przede wszystkim wątek naruszenia praw pracowniczych poprzez niewypłacanie wynagrodzenia i nieodprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale ponadto zajęli się sprawą ewentualnej karalnej niegospodarności, a także popełnienia czynu zabronionego w postaci niezgłoszenia wniosku o upadłość mimo istnienia ku temu odpowiednich przesłanek.

Prokuratura w Katowicach poinformowała jednocześnie, że przeprowadziła już najważniejsze działania w zakresie zabezpieczenia odpowiedniej dokumentacji, a także zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o udostępnienie wyników przeprowadzonych przez nią kontroli. Inspekcja zajęła się bowiem Praktikerem po wniosku od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która podjęła ten temat po doniesieniach ze strony związków zawodowych oraz pracowników niemieckiego koncernu.

Ogółem PIP skontrolowała 13 sklepów należących do Praktiker Polska, ponieważ część z nich była zamknięta dla klientów, ale jednocześnie były w nich aktywne małe grupy pracowników. Inspektorom udało się wyegzekwować kwietniowe wynagrodzenia dla 23 pracowników na łączną kwotę 109 tys. złotych, a także wydać dziesięć decyzji płacowych w sprawie 512 zatrudnionych w firmie na łączną kwotę ok. 1,5 mln złotych.

Jednocześnie NSZZ „Solidarność” alarmuje, iż część pracowników, którzy postanowili odejść z firmy w czerwcu, otrzymali wezwania do zapłaty odszkodowania na rzecz Praktikera. Według PIP taką decyzję może podjąć jedynie sąd, ale niewypłacanie wynagrodzenia należy do ciężkich naruszeń pozwalających pracownikowi na zwolnienie się z pracy.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. george 29.06.2017 01:11

    Zachciało się unii 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.