Prokuratura sprawdza czy partia Razem to komuniści

Opublikowano: 10.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 670

Prokuratura Krajowa weryfikuje działalność Partii Razem pod kątem propagowania ustroju komunistycznego – poinformował zastępca prokuratora generalnego Robert Hernan. O ile w przypadku socjaldemokratycznego ugrupowania perspektywa delegalizacji jest mało prawdopodobna, to nieco mniej szczęścia możne mieć druga z prześwietlanych formacji – Komunistyczna Partia Polski.

Wniosek o zgodności działalności Partii Razem z Konstytucją wpłynął do Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Krajowej już miesiąc temu za sprawą młodych donosicieli z Stowarzyszenia Koliber i Stowarzyszenia Młoda Prawica. Był to moment, kiedy opinia publiczna była poruszona reportażem TVN przedstawiającym powiązania działaczy Ruchu Narodowego z kultem Adolfa Hitlera. Prawicowcy usiłowali postawić symetrię pomiędzy neonazistami, a socjaldemokratyczną lewicą, którą w swoim wystąpieniu nazwali „komunistyczną”.

Kiedy śledczy zakończą poszukiwania komunizmu w Partii Razem, wówczas piłka znajdzie się po stronie ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro może złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w trybie art. 188 pkt 4 Konstytucji o orzeczenie niezgodności z Konstytucją RP celów i działalności danej partii politycznej.

Co na to działacze Razem? „Możliwości są dwie. Albo nas zdelegalizują – delegalizacja z rąk Ziobry będzie zaszczytem – albo nie, a wtedy mamy haka na wszystkich Ziemkiewiczów »nawet prokuratora Ziobry mówi, że partia Razem nie jest partią komunistyczną«” – napisał Leszek Kraszyna z katowickiego okręgu partii.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą doniesienia skomentowała też Marcelina Zawisza. – Nie obawiam się delegalizacji. Sprawdzanie, czy nie odwołujemy się do ideologii totalitarnych, jest absurdalne i wygląda na polityczną gierkę, która ma na celu odsunięcie uwagi od spraw, które podnosimy: niskich zarobków kobiet w Polsce, zbyt długiej pracy Polek i Polaków, a także – a może przede wszystkim – od krytyki rządu PiS. – powiedziała członkini Zarządu Krajowego. – Partia Razem odwołuje się do wartości demokratycznych. Widać to po naszej strukturze, ale i działaniach. Nie mamy nic wspólnego z odwoływaniem się do systemów totalitarnych – wręcz przeciwnie: walczymy o to, aby w Polsce były przestrzegane zasady demokracji i prawa człowieka – dodała działaczka.

W znacznie gorszej sytuacji znajduje się Komunistyczna Partia Polski, która na celowniku Ziobry i jego ludzi znalazła się z przyczyn motywowanych ideologiczną nienawiścią. Pocieszający może być fakt, że prokuratura już od kilkunastu miesięcy prowadzi w tej sprawie postępowanie. Czynności utknęły w martwym punkcie. Najwidoczniej nawet prokuratorzy Zbigniewa Ziobry mają problem ze zebraniem wiarygodnego materiału, który mógłby służyć jako podstawa do delegalizacji KPP. Pomruki zniecierpliwienia dobiegają ze strony drobnych organizacji reakcyjnej prawicy. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wydało oświadczenie, w którym domaga się wykreślenie w rejestru partii politycznych ugrupowania, „którego istnienie jest hańbą dla niepodległej Polski”. Jak na razie śledczy wydali tylko lakoniczny komunikat, w którym stwierdzają, że „Ujawnione dotychczas okoliczności sprawy zdają się dawać asumpt ewentualności skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jednak ostateczna decyzja w tym przedmiocie jeszcze nie zapadła”.

Jak całą sprawę komentują działacze KPP? „W polskim prawie nie ma zapisów zakazujących istnienia organizacji komunistycznych. Wszelka próba delegalizacji KPP będzie sprzeczna z zasadami wolności słowa zapisanymi w konstytucji” – mówią w rozmowie ze Strajkiem, dodając, że o planach delegalizacji dowiedzieli się pod koniec czerwca. Wtedy też opublikowali na Facebooku komunikat w tej sprawie. „Autorytarna władza jest świadoma, że komunistyczna opozycja może być dla niej, zwłaszcza w sytuacji kryzysu kapitalizmu, dużym zagrożeniem. Ludzie oczekują bowiem realizacji społecznych postulatów, których nie da się zrealizować w warunkach kapitalizmu. Dlatego partia władzy, kontrolująca prokuraturę oraz od niedawna Trybunał Konstytucyjny ponownie dąży do delegalizacji wszelkiej działalności komunistycznej, a może potem wszelkiej opozycji. Jednak idei nie da się zakazać”.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Abaddon 10.03.2018 15:20

    Prawidłowo. Czerwoną zarazę trzeba raz na zawsze zlikwidować, zanim ona zlikwiduje nas.

  2. montansky 10.03.2018 19:56

    Idee komunistyczne najgłośniej przedstawiał nie kto inny jak sam Jezus Chrystus dwa tysiące
    lat temu, idee te przetrwały i na nich swą potęgę zbudował kościół katolicki. Odważy się któryś
    z dzielnych prokuratorów zakwestionować treści komunistyczne tam rozpowszechniane, bo
    przy tej instytucji Razem czy KPP to przedszkole.

  3. tikale 10.03.2018 21:16

    Bawią mnie ludzie którzy bronią komunizmu, a potępiają faszyzm, choć komuniści są znacznie lepszymi mordercami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.