Koalicji Lewicy może grozić rozpad

Opublikowano: 20.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1033

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrastające napięcia i różnice zdań mogą doprowadzić do jej rozpadu.

Chodzi o jedynkę na listach w nadchodzących wyborach europejskich, tutaj słyszymy nieoficjalnie o sporych kłótniach między zarządem Nowej Lewicy a zarządem partii Razem w województwie śląskim.

16 kwietnia partia Razem rozpoczęła zbiórkę podpisów w Katowicach. Liderem na listach Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy do Parlamentu Europejskiego miał być jeden z przedstawicieli Razem, Maciej Konieczny. Właśnie pod jego kandydaturą gromadzono podpisy. Partia Razem była już pewna w ostatni weekend, że jedynką na Śląsku będzie właśnie aktualny poseł Maciej Konieczny.

To wszystko stało się w momencie, kiedy nie rozpoczęto jeszcze oficjalnej kampanii Nowej Lewicy, w ten sposób Razem próbowało wyprzedzić działania NL. Działania Razem szybko zostały skomentowane przez Macieja Kopca (wiceprzewodniczący Nowej Lewicy na Śląsku), a nieoficjalnie zgłoszono też zastrzeżenia.

Dla partii Razem na Śląsku było to wielkie zaskoczenie, dlatego zaprzestano wszelkiej zaplanowanej zbiórki podpisów zorganizowanej dla posła Macieja Koniecznego, taka była decyzja zarządu okręgowego Razem.

17 kwietnia, Zarząd Województwa Śląskiego Nowej Lewicy jednomyślnie zdecydował o rekomendacji Łukasza Kohuta na pierwsze miejsce listy Lewicy w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Obecnie kształt listy w województwie śląskim zależy od decyzji Roberta Biedronia, lidera Wiosny, której członkiem jest Łukasz Kohut. Jeśli Robert Biedroń zdecyduje się nie umieścić kandydata Razem na pierwszym miejscu na Śląsku, może to spowodować bunt Razem w koalicji Lewicy. Zarząd Krajowy Razem może całkowicie odciąć się od Nowej Lewicy, co skutkować będzie rozpadem ich koalicji.

Maciej Kopiec, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w województwie śląskim, napisał wczoraj, 17 kwietnia, na portalu X, że nie ma zgody na start Łukasza Kohuta z drugiego miejsca na liście. Nie można więc liczyć na kompromis wewnątrz koalicji Lewicy. Może się okazać, że we wszystkich trzech okręgach jedynki trafią do Wiosny i bezpartyjnego Belki.

Tym razem partia Razem może nie zgodzić się na dalsze dyktando Nowej Lewicy i publiczne poniżanie. Nieoficjalnie mówi się o kłótniach między członkami Nowej Lewicy i Razem na Śląsku, w niektórych przypadkach wiceprzewodniczący Maciej Kopiec zablokował członków Razem na X – co wiele świadczy o stanie rozmów w koalicji Lewicy.

Decyzja o rekomendacji Łukasza Kohuta szybko zyskała popularność w mediach społecznościowych. Internauci przeprowadzili wiele dyskusji, oceniając dotychczasowe działania europosła, a także przywołując jego publiczne wypowiedzi, w tym te dotyczące poparcia dla nałożenia sankcji UE na Polskę.

Anna-Maria Żukowska niedawno wyraziła publiczne poparcie dla Łukasza Kohuta jako lidera na Śląsku.

Autorstwo: F i A
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Kaczor3333 20.04.2024 16:07

    Razem walczymy o głosy wyborców. W walce o brukselskie “koryto” nie ma “My”.

  2. emigrant001 20.04.2024 19:51

    ty to wiesz ja to wiem i co to zmienia?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.