Prezydent Czech jest podsłuchiwany przez kontrwywiad

Opublikowano: 23.08.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1501

Prezydent Czech Miloš Zeman oświadczył, że jest podsłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa i Informacji (SBI, kontrwywiad). Wcześniej w niedzielę praskie wydanie internetowe „Neovlivní” powołując się na dwa niezależne od siebie źródła w służbach specjalnych poinformowała, że SBI prowadzi obserwację doradcy prezydenta Martina Nejedlý.

„Nie chodzi tylko o Nejedlý, SBI podsłuchuje również prezydenta republiki”, oświadczył w niedzielę Zeman w wywiadzie dla telewizji internetowej Blesk. Według niego trwa to już ponad rok. „Kilka lat temu jeden wysoko postawiony oficer SBI poinformował mnie o tym, że (dyrektor SBI Michał) Koudelka wydał rozkaz, aby podsłuchiwać moje najbliższe otoczenie, to znaczy, mnie też, ponieważ podsłuch prowadzony jest przez telefony komórkowe. Ja, jak wiadomo, nie mam telefonu komórkowego. Tak więc kiedy rozmawiam z tymi pracownikami, to podsłuchują mnie też. Poinformowałem o tym premiera (Andreja Babiša), który obiecał mi, że zakończy podsłuch. Ale okazało się, że to nieprawda, bo z SBI znowu dowiedziałem się, że posłuch trwa” – oświadczył Zeman.

Zdaniem Zemana to niedopuszczalne, żeby kierownik służb specjalnych bez dowodów podejmował decyzję o tym, że będzie podsłuchiwać praktycznie każdego obywatela republiki. Z drugiej strony, SBI powinna wypełniać swoje dane jej prawem funkcje, w szczególności identyfikować poważne naruszenia w sferze gospodarczej.

Z kolei premier Babiš oświadczył w niedzielę, że nie należy do jego kompetencji kierowanie podsłuchami. „Ani rząd, ani ja, jako premier, nie posiadam kompetencji do autoryzacji i wstrzymywania podsłuchów, no i oczywiście nie mam informacji, kogo podsłuchuje SBI lub policja. Na ile mi wiadomo we wszystkich przypadkach na posłuch zezwala sąd. Nigdy nie interesowałem się, kogo nasze służby specjalne podsłuchują” – oświadczył premier.

Rzecznik SBI odmówił komentarza w sprawie słów Zemana o podsłuchach. Zeman już od dłuższego czasu krytykuje działalność SBI i, w szczególności, jej dyrektora Koudelkę, o ile, zdaniem prezydenta, kontrwywiad rozdmuchuje w kraju antyrosyjską i antychińską histerię. Niedawno Zeman już po raz szósty odrzucił rządową propozycję podniesienia Koudelki do stopnia generała. Poza tym, Zeman w zeszłym tygodniu skrytykował decyzję gabinetu ministrów o przedłużeniu wygasłych 15 sierpnia pięcioletnich uprawnień Koudelki do czasu utworzenia nowego rządu po nadchodzących wyborach parlamentarnych 8-9 października bieżącego roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.