Microsoft ma pomysł na szpiegowanie

Opublikowano: 18.01.2008 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 408

Producent Windows złożył podanie o przyznanie patentu na system monitorowania samopoczucia (także psychicznego) osoby pracującej przy komputerze – donosi Times Online.

Amerykański urząd patentowy potwierdził dla Times Online, że Microsoft 18 miesięcy temu złożył wniosek o przyznanie patentu na technologię monitorowania zdrowia pracowników. Została ona opublikowana w zeszłym miesiącu.

System Microsoftu pozwala m.in. na monitorowanie pulsu, temperatury ciała i ciśnienia krwi za pomocą specjalnych bezprzewodowych czujników komunikujących się z komputerem, przy którym pracuje dana osoba. System zbiera też informacje o ruchach ciała, wyrazie twarzy, częstotliwości oddechu i potliwości skóry. To wszystko pozwala na ocenę samopoczucia fizycznego i psychicznego pracownika.

Patentowana technologia, korzystając z profilu pracownika (czyli informacji na temat wieku, wagi itd.), mogłaby np. zawiadamiać kierownictwo o jego złym samopoczuciu, co przyśpieszyłoby uzyskanie pomocy. System mógłby również posłużyć do określania, które czynności najmniej męczą danego pracownika.

Obrońcy prywatności i praw pracowników widzą jednak również inne, mniej szlachetne zastosowania dla patentowanej technologii. Mogłaby ona służyć do ciągłego kontrolowania przebiegu pracy, przy czym pracodawcy sugerowaliby się pozyskanymi z systemu informacjami, a nie rzeczywistymi wynikami pracy.

Aplikacja wymienia również inne zastosowanie technologii np. dla celu rozwoju serwisów społecznościowych, których użytkownicy nawzajem monitorowaliby swoje zdrowie.

Kontrolowanie stanu zdrowia pracownika jest już stosowane np. w straży pożarnej i u astronautów, ale wprowadzenie go do życia tam, gdzie nie jest to mocno uzasadnione, wydaje się bardzo inwazyjne. Niewykluczone, że za jakiś czas w prawie pracy pojawi się nowy problem.

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.