Prawo do życia z czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym

Opublikowano: 29.05.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1418

Życie w skażonym środowisku, to w zasadzie znak czasów, ale nadal nie jest jednoznaczne to, kto miałby ponosić ewentualną odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Polskie prawo ewentualnym roszczeniom mówi jednak „nie”, a to czyni sprawę jeszcze bardziej wymagającą dyskusji.

W piątek 28 maja Izba Cywilna Sądu Najwyższego, ogłosiła uchwałę, która stanowi odpowiedź na pytanie czy prawo do życia w niezanieczyszczonym środowisku i prawo do oddychania „zdrowym”, spełniającym standardy powietrzem, stanowi dobro osobiste.

Odpowiedź brzmi „nie”: „prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym”. Sąd Najwyższy za dobra osobiste uznał zdrowie, wolność i prywatność. Do naruszenia tych dóbr w niektórych przypadkach może jednak prowadzić zignorowanie standardów jakości powietrza.

Jest to ciąg dalszy tzw. spraw smogowych, które wielu Polaków wytoczyło państwu. W procesach ludzie domagają się uznania naruszenia dóbr osobistych i zadośćuczynień od Skarbu Państwa, z powodu blokowania ich prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

W jednym z przypadków powód domaga się 50 tysięcy złotych odszkodowania z tytułu naruszenia takich właśnie dóbr.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Sąd Najwyższy podjął się takiej uchwały z prostego powodu: gdyby uznał, że jednak mamy do czynienia z fundamentalnym naruszeniem, to kilkadziesiąt milionów Polaków mogłoby wystąpić o zadośćuczynienie, co skutkowałoby paraliżem sądów i bardzo dużym wyzwaniem dla budżetu państwa.

Nie zmienia to jednak faktu, że ktoś za ten stan rzeczy odpowiada i powinien istnieć jakiś fundusz kompensacji. W końcu elity na truciu obywateli zarabiają miliardy. Trzeba to jakoś zrównoważyć.

Autorstwo: Marcin kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 29.05.2021 15:52

    “W końcu elity na truciu obywateli zarabiają miliardy. ” Ale elity się wybronią, a karać będą mało szkodzących. Jak zwykle. Tych co sobie grilla robią…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.