SCOTUS odrzuca wniosek o dyskwalifikację Trumpa z wyborów

Opublikowano: 03.10.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1976

Amerykański Sąd Najwyższy (SCOTUS) odrzucił wniosek o uniemożliwienie Donaldowi Trumpowi startu w wyborach prezydenckich roku 2024 w związku z jego udziałem w rewolucji 6 stycznia 2021 roku. Według konstytucji Stanów Zjednoczonych, a konkretnie jej 14 poprawki, każdy, kto brał udział w powstaniu lub buncie przeciwko konstytucji, albo kto udzielał jej wrogom pomocy lub poparcia, nie może ubiegać się o stanowiska stanowe lub federalne.

„Nie może zostać senatorem ani reprezentantem w Kongresie albo elektorem prezydenta i wiceprezydenta, ani też sprawować w służbie Stanów Zjednoczonych lub poszczególnego stanu jakiegokolwiek urzędu cywilnego lub wojskowego, kto poprzednio jako członek Kongresu lub funkcjonariusz Stanów Zjednoczonych albo któregokolwiek stanu złożył przysięgę na konstytucję Stanów Zjednoczonych, a następnie wziął udział w powstaniu lub buncie przeciwko niej albo udzielał jej wrogom pomocy lub poparcia. Jednak niezdolność ta może być zniesiona przez Kongres większością dwu trzecich głosów” – brzmi 3 sekcja 14 poprawki do Konstytucji USA. Na podstawie niej John Anthony Castro, konsultant podatkowy z Teksasu, złożył w sądzie federalnym na Florydzie pozew o uznanie byłego amerykańskiego prezydenta za niekwalifikującego się do udziału w wyborach 2024 roku.

Castro argumentował, że Trump zapewnił pomoc oraz odpowiednie warunki do insurekcji, wyrażając słowa sympatii dla ludzi, którzy 6 stycznia 2021 roku szturmowali Kapitol, aby uniemożliwić legalizację zwycięstwa wyborczego Joe Bidena.

W czerwcu 2023 roku sędzia federalny odrzucił pozew Teksańczyka, co spowodowało, że ten postanowił odwołać się do Sądu Apelacyjnego w Atlancie oraz do Sądu Najwyższego. Ten drugi 2 października bieżącego roku odrzucił odwołanie Castro.

Oprócz inicjatywy teksańskiego konsultanta podatkowego trwają także inne działania mające na celu uniemożliwienie startu Trumpa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich na podstawie 14 poprawki do konstytucji.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.