Pracowali nielegalnie w Polsce

Opublikowano: 07.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 915

Pracowali bez odpowiednich zezwoleń, na warunkach innych niż wcześniej uzgodnione, a prezes jednej z firm przekazywał urzędom nieprawdziwe informacje – ustalili funkcjonariusze z Morskiego Oddziału SG, którzy skontrolowali legalność zatrudnienia i powierzania pracy cudzoziemcom w trzech firmach na terenie trójmiasta.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gdańsku kontrolowali firmę zajmującą się przewozem osób. Analizą objęto dokumentację związaną z powierzeniem pracy 407 cudzoziemcom, którzy podjęli tam zatrudnienie w charakterze taksówkarzy. Jak ustalili funkcjonariusze SG, 57 cudzoziemców wykonywało w Polsce pracę niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Główne naruszenia dotyczyły wypracowania dużo większej liczby godzin niż w zarejestrowanym oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Sprawdzono miejscową firmę, w której cudzoziemcy wykonywali prace jako robotnicy budowlani. Zweryfikowano w sumie zatrudnienie 61 osób, z czego połowa miała powierzoną pracę na innych warunkach niż określone w odpowiednim oświadczeniu lub decyzji wojewody. Dodatkowo funkcjonariusze SG ujawnili 30 przypadków, w których cudzoziemcy pracowali na innych warunkach niż określone w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy. Jedna osoba pracowała, przebywając w Polsce nielegalnie. W trakcie kontroli funkcjonariusze stwierdzili także, że prezes zarządu firmy przekazał do urzędu pracy nieprawdziwe informacje o podjęciu pracy na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy przez 6 cudzoziemców. Pracodawca został ukarany mandatem, dodatkowo do sądu zostanie wobec niego skierowany wniosek o ukaranie.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu stwierdzili także 17 przypadków nielegalnego wykonywania pracy oraz 16 przypadków nielegalnego powierzania wykonywania pracy w agencji pracy tymczasowej. Stwierdzono, że pełniący w niej funkcję prezesa zarządu spółki cudzoziemiec nie miał na to wymaganego zezwolenia. Ponadto, jako osoba odpowiedzialna za zatrudnianie cudzoziemców w firmie, w 16 przypadkach powierzył wykonywanie pracy bez odpowiedniego zezwolenia na pracę. Dodatkowo w 25 przypadkach nie powiadomił właściwego urzędu pracy o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca. W trakcie kontroli elbląscy strażnicy graniczni zweryfikowali dokumenty łącznie 74 cudzoziemców.

Źródło: StrazGraniczna.pl

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.