Praca tymczasowa – wyzysk stały

Opublikowano: 10.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 597

W Polsce działa niemal sześć tysięcy agencji zatrudnienia. Większość zatrudnianych za ich pośrednictwem pracowników to pracownicy tymczasowi. Rekordzista pracował w takim charakterze 13 lat. Wiele agencji celowo upada, by uniknąć płacenia wynagrodzeń.

Agencje pracy tymczasowej powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Jak podaje raport Polskiego Forum HR (dawniej Związek Agencji Pracy Tymczasowej) zrzeszającego największe firmy w branży, w 2015 roku działało 5961 agencji zatrudnienia, czyli blisko siedem razy więcej niż w 2004 r. (867 agencji).

Blisko połowa z nich to agencje prowadzone przez osoby fizyczne w ramach tzw. działalności gospodarczej. Ponieważ nie ma ograniczeń co do formy prowadzonej działalności, wśród agencji zatrudnienia 11 było zarejestrowanych przez związki zawodowe, a 7 przez Kościół katolicki.

Większość agencji zatrudnienia, jak wynika z raportu, koncentruje się na pozyskiwaniu pracowników tymczasowych dla firm. Według danych na 2014 r., za ich pośrednictwem znalazło pracę około 1 mln osób, w tym ponad 700 tysięcy jako pracownicy tymczasowi.

Pracownicy tymczasowi zatrudniani są przez agencje, „delegowani” do firmy, zwanej użytkownikiem (sic!) i zgodnie z prawem powinni mieć wynagrodzenie takie same, jak inni pracownicy. W rzeczywistości agencje spijają śmietankę, zarabiając na różnicy pomiędzy wynagrodzeniem kierowanym do agencji a tym, które ostatecznie trafia do pracownika.

Część agencji celowo „upada”, nie wypłacając pracownikom należnego wynagrodzenia. W 2015 r. z ewidencji zostało wykreślonych 813 agencji, a na ich miejsce powstało 1618. Z pewnością wiele z nich powstaje do obsługi jednego przedsiębiorcy, skoro z usług blisko 6 tysięcy agencji skorzystało 5,1 tysiąca firm. 700 tysięcy pracowników tymczasowych oznacza, że wobec 14,5 mln zatrudnionych, co dwudziesty pracujący w Polsce zatrudniony jest jako tymczasowy.

Przepisy zezwalają na zatrudnianie pracownika przez agencję pracy tymczasowej nie dłużej niż 18 miesięcy w okresie trzech lat. Tyle teoria. W praktyce rekordzista przepracował na umowach tymczasowych łącznie 13 lat. Było to możliwe, gdyż zaprzyjaźnione agencje wymieniały się pracownikami i okres ich pracy liczył się na nowo.

Tymczasowość pracy oznacza ciągłą niepewność, stres, brak możliwości planowania przyszłości. Takiego pracownika łatwiej „dyscyplinować”. Argumenty pracodawców, że praca tymczasowa to swoisty okres próbny przed ewentualnym zatrudnieniem na umowę o pracę nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zaledwie co dziesiąty „tymczasowy” zostaje ostatecznie zatrudniony.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Waldorfus 10.04.2016 19:35

    Do tych którzy nie czują się jeszcze niewolnikami

    Gdyby istniało coś takiego jak fundusz gwarantowany: fundusz który gwarantuje każdemu człowiekowi, podkreślam człowiekowi… – obywatelowi rzekomo dumnej z siebie RP – nie psu w schronisku dla zwierząt… gwarantował niewielką sumę pieniędzy na to żeby każdy mógł przetrwać, przetrwać niekiedy z punktu widzenia godności ludzkiej (żebrać, kraść, jeść ze śmietnika – też nie wolno. No to co do cholery wolno!?…), wtedy żadnemu pracodawcy nie opłacało by się wykorzystywać jego nieszczęścia, jego upadku materialnego… do tego aby zrobić z człowieka – na ludzką pychę – człowieka-bydlęcia: upadku moralnego.

    – No zaciągnijcie ich do tego kieratu – do diabła mówię!… W końcu na co dajemy wam te kredyty na maszyny, i planujemy dla was bezrobocie?…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.