Poznamy prawdę o morderstwie Joli Brzeskiej?

Opublikowano: 21.08.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 780

Prawo i Sprawiedliwość nadal chce być postrzegane jako partia, która nie pozwala krzywdzić zwykłych ludzi. Zbigniew Ziobro ogłosił, że śledztwo w sprawie Jolanty Brzeskiej zostanie wznowione.

Od brutalnego morderstwa, którego ofiarą padła działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, minęło 5 lat. Spalone zwłoki 64-letniej Jolanty Brzeskiej odnalazł przypadkowy przechodzień 1 marca 2011 r. Wysuwane początkowo teorie o samobójstwie przez polanie się olejem napędowym i samospalenie upadły. Jak poinformowała “Gazeta Wyborcza”, biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna stwierdzili, że kobieta zginęła i to prawdopodobnie z rąk ludzi związanych z reprywatyzacją kamienic. W domu przy ul. Nabielaka na Mokotowie Brzeska, jako lokatorka, przeżyła niemal całe życie. Kamienicę z wojennych zniszczeń odbudowywali jej ojciec i dziadek. Ale w 2006 r. właścicielem kamienicy został Marek Mossakowski, trudniący się skupowaniem roszczeń do podobnych nieruchomości, znany z, jak pisał “Przegląd”, brutalnego traktowania lokatorów. Wskutek kolejnych podwyżek czynszów Brzeska wpadła w długi, a ostatecznie otrzymała sądowy nakaz eksmisji. Jej mieszkanie na rynku było warte milion złotych.

Od umorzenia sprawy w 2013 r. o Jolancie Brzeskiej pamiętali przede wszystkim działacze lokatorscy, organizacje lewicowe, niektóre ruchy miejskie. Prawo i Sprawiedliwość – niekoniecznie. Również problem dzikiej reprywatyzacji nie był przedmiotem nadzwyczajnego zainteresowania tej partii. Dopiero w czerwcu tego roku trójka posłów rządzącej partii zawnioskowała do ministra sprawiedliwości, by wznowił śledztwo. A ten w płomiennych słowach zapowiedział, że tak właśnie się stanie.

“Zrobimy wszystko, by ta sprawa została wnikliwie wyjaśniona. To jest naszym obowiązkiem. Ci, którzy dopuścili się tej okrutnej zbrodni muszą czuć oddech prokuratury” – to deklaracja Ziobry. Minister oskarżył również władze Warszawy, że nie dość aktywnie zajmowały się problemem niekontrolowanej reprywatyzacji, a warszawskich śledczych o popełnienie całego szeregu zaniechań i zignorowanie wielu dowodów. Uchybienia, do jakich doszło podczas śledztwa, według Ziobry uzasadniają przekazanie śledztwa do prokuratury we Wrocławiu.

W cieniu tych zapewnień pozostały słowa ministra, iż wznowienie śledztwa nie daje żadnej gwarancji schwytania sprawców, tym bardziej, że część dowodów (m.in. bilingi telefoniczne) nie została zabezpieczona i jest już nieosiągalna. Tym bardziej uzasadnione są przypuszczenia, że śmierć działaczki lokatorskiej może być eksploatowana w walce z wywodzącymi z PO władzami miasta stołecznego, a wznowienie śledztwa może służyć głównie celom wizerunkowym. Wraz z wypowiedziami Ziobry PiS doszła kolejna prospołeczna obietnica – o obronie lokatorów przed handlarzami roszczeń.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.