Pozew przeciwko państwu islandzkiemu

Opublikowano: 19.08.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1694

Organizacja praw człowieka ÖBÍ postanowiła pozwać państwo za znęcanie się nad Jakubem Polkowskim, 23-letnim mężczyzną z niepełnosprawnością z Reykjanesbær. Przewodniczący ÖBÍ mówi, że sprawa stanowi precedens, i ma nadzieję, że zostanie nałożona kara jako ostrzeżenie dla sędziów.

Sprawa została zgłoszona pod koniec czerwca. Następnie okazało się, że dom Jakuba został wyceniony na 57 milionów, a sprzedano go za 3 miliony po zajęciu przez bank z powodu zadłużenia. Jakub powiedział, że nie wiedział, że jest zadłużony z tytułu opłat mieszkaniowych. Jakub i jego rodzina przeprowadzili się do mieszkań socjalnych prowadzonych przez gminę.

Jak donosi RÚV, decyzja o złożeniu pozwu została podjęta na wczorajszym posiedzeniu zarządu ÖBÍ. Sprawa toczy się przeciwko państwu islandzkiemu i nabywcy budynku. Nie udało się nakłonić nabywcy do anulowania zakupu, ale przewodniczący rady miejskiej powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej, że osoby prywatne zaoferowały kilka milionów za zwrot domu rodzinie.

„Ludzie byli zaskoczeni tym, jak potoczyła się ta sprawa. Jej rozwiązanie to kwestia sprawiedliwości i dawania przykładu innym. Podjęta przez radę decyzja była to jednomyślna” – mówi Úríður Harpa Sigurðardóttir, przewodnicząca ÖBÍ, w wywiadzie dla Vísir.

„Sędzia powinien chronić interesy osoby, tym bardziej osoby z niepełnosprawnością. Przyznaje on, że nie korzystał z przysługujących mu praw i nie ma nikogo innego, kto mógłby wkroczyć do akcji. Należało się upewnić, że dana osoba ma odpowiednie zasoby i że ktoś dba o jej interesy”.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: Visir.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.