Por-Bazhyn – opustoszały starożytny kompleks z Rosji

Opublikowano: 05.05.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 23

Por-Bazhyn, to starożytna forteca zbudowana na południu Republiki Tuwy, stanowiącej część Federacji Rosyjskiej. Opuszczony przed wiekami kompleks zbudowany ponad 1300 lat temu stanowi jedną z ostatnich pozostałości po dawnej kulturze, która z jakiejś przyczyny podjęła decyzję aby postawić go na samym środku jeziora.

Mimo iż budowla została ponownie odkryta ponad wiek temu, naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni dlaczego została ona opuszczona. Obecnie uważa się iż był to pałac kultury Uygur, który po odejściu jego twórców został przekształcony w klasztor wyznawców manicheizmu. Możemy być pewni jedynie tego, że po dość krótkim okresie czasu, mnisi lub inni mieszkańcy Por-Bazhyn, również opuścili jego mury. Konstrukcja została następnie zniszczona przez trzęsienie ziemi i pożar.

Pojawienie się ognia zdolnego do zniszczenia tak dużej budowli, i to położonej na środku jeziora może sugerować iż udział w ostatecznym spaleniu tego kompleksu odegrali miejscowi ludzie. W tym momencie warto byłoby nadmienić iż położenie tego obiektu jest dość osobliwe. Pomijając już fakt iż był on zbudowany na wyspie, najbliższe siedliska ludzkie oraz starożytne szlaki handlowe były oddalone o kilkaset kilometrów.

Poza tym, zwrócono również uwagę na fakt, że kompleks nie posiadał jakiegokolwiek systemu grzewczego, co biorąc pod uwagę, iż znajduje się on na wysokości 2300 metrów n.p.m. w regionie znanym z surowych zim, wydaje się mocno nieodpowiedzialne. Czy zatem starożytni mieszkańcy tego kompleksu wiedzieli o tym regionie coś więcej? Coś, co uzasadniałoby budowę tak ciężkiego do utrzymania obiektu?

Część z historyków twierdzi, że architektura ruin w dużym stopniu przypomina tą z chińskiego “Zakazanego Miasta” – dawnego pałacu chińskich cesarzy zbudowanego dopiero w XV wieku. Mimo podobieństwa, Por-Bazhyn to relikt dawnej epoki, o którym wciąż nie wiemy absolutnie nic.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Ancient-Code.com
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o