Por-Bazhyn – opustoszały starożytny kompleks z Rosji

Opublikowano: 05.05.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 668

Por-Bazhyn, to starożytna forteca zbudowana na południu Republiki Tuwy, stanowiącej część Federacji Rosyjskiej. Opuszczony przed wiekami kompleks zbudowany ponad 1300 lat temu stanowi jedną z ostatnich pozostałości po dawnej kulturze, która z jakiejś przyczyny podjęła decyzję aby postawić go na samym środku jeziora.

Mimo iż budowla została ponownie odkryta ponad wiek temu, naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni dlaczego została ona opuszczona. Obecnie uważa się iż był to pałac kultury Uygur, który po odejściu jego twórców został przekształcony w klasztor wyznawców manicheizmu. Możemy być pewni jedynie tego, że po dość krótkim okresie czasu, mnisi lub inni mieszkańcy Por-Bazhyn, również opuścili jego mury. Konstrukcja została następnie zniszczona przez trzęsienie ziemi i pożar.

Pojawienie się ognia zdolnego do zniszczenia tak dużej budowli, i to położonej na środku jeziora może sugerować iż udział w ostatecznym spaleniu tego kompleksu odegrali miejscowi ludzie. W tym momencie warto byłoby nadmienić iż położenie tego obiektu jest dość osobliwe. Pomijając już fakt iż był on zbudowany na wyspie, najbliższe siedliska ludzkie oraz starożytne szlaki handlowe były oddalone o kilkaset kilometrów.

Poza tym, zwrócono również uwagę na fakt, że kompleks nie posiadał jakiegokolwiek systemu grzewczego, co biorąc pod uwagę, iż znajduje się on na wysokości 2300 metrów n.p.m. w regionie znanym z surowych zim, wydaje się mocno nieodpowiedzialne. Czy zatem starożytni mieszkańcy tego kompleksu wiedzieli o tym regionie coś więcej? Coś, co uzasadniałoby budowę tak ciężkiego do utrzymania obiektu?

Część z historyków twierdzi, że architektura ruin w dużym stopniu przypomina tą z chińskiego “Zakazanego Miasta” – dawnego pałacu chińskich cesarzy zbudowanego dopiero w XV wieku. Mimo podobieństwa, Por-Bazhyn to relikt dawnej epoki, o którym wciąż nie wiemy absolutnie nic.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Ancient-Code.com
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.