Ponad pięćdziesiąt tysięcy skarg na pracodawców

Opublikowano: 24.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2033

Około pięćdziesięciu czterech tysięcy skarg na nieuczciwych pracodawców wpłynęło w ubiegłym roku do Państwowej Inspekcji Pracy. Najczęściej przedsiębiorcy nie wypłacają pracownikom wynagrodzenia, nie przestrzegają czasu pracy oraz oferują zatrudnienie bez podpisywania umowy. Pewnym novum jest rosnąca liczba zgłoszeń, jakie inspektorzy pracy otrzymują od obcokrajowców.

Okręgowe inspektoraty pracy przez cały 2018 rok otrzymały blisko 54 tysiące skarg na nieuczciwych pracodawców, czyli o blisko trzy tysiące więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość z nich dotyczyła niewypłacania wynagrodzeń, w tym również tych za nadgodziny, nieprzestrzegania czasu pracy oraz nieprawidłowego sposobu nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy. W przypadku czasu pracy chodziło głównie o brak ewidencji dotyczący liczby godzin spędzanych w miejscu zatrudnienia.

Tym samym trudno było naliczyć rzeczywiste należne wynagrodzenie za wykonaną pracę, nie wspominając już o dziennych i tygodniowych normach dotyczących liczby przepracowanych godzin. Przedstawiciele PIP-u podkreślają, że przepracowanie może prowadzić do błędów przy pracy, w tym tych skutkujących poważnymi wypadkami.

Wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Piotr Nowak zauważa, że najwięcej nieprawidłowości wykrywanych jest w zakładach pracy, gdzie nie funkcjonują organizacje związkowe. Ich działalność pozwala więc na szybkie eliminowanie naruszeń prawa, stąd właśnie w takich firmach jest najmniej przypadków łamania praw pracowniczych. Ogółem w ubiegłym roku na pracodawców nałożono kary w wysokości 613 tysięcy złotych.

Dodatkowo rośnie liczba skarg zgłaszanych przez zagranicznych pracowników, wśród których oczywiście dominują Ukraińcy. W ubiegłym roku blisko 2,3 tysiące naruszeń prawa dotyczyło więc obcokrajowców pracujących w polskich firmach, którzy nie otrzymywali umów o pracę, terminowego wynagrodzenia czy też nieprzestrzegania przepisów dotyczących minimalnej stawki godzinowej.

Na podstawie: WNP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 24.02.2019 13:37

    Za niewypłacenie w określonym terminie wynagrodzeń, firma powinna być natychmiast zawieszona, a właściciel powinien stanąć przed sądem tak samo jak za kradzież!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.