Ponad 60% kompostowego plastiku nie ulega biodegradacji

Opublikowano: 10.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1043

Brytyjscy ekolodzy odkryli, że ponad 60% rzekomo kompostującego i biodegradującego się plastiku nie ulega rozkładowi, gdy trafia do dołów kompostowych i wysypisk śmieci. Wszystkie te polimery trafiają do gleby i wód gruntowych – napisali naukowcy w czasopiśmie „Frontiers in Sustainability”.

Każdego roku około 300 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do ścieków i na wysypiska, z których większość nie jest rozkładana przez drobnoustroje i pozostaje prawie nietknięta przez dziesiątki, a nawet setki lat. Z tego powodu ekolodzy i oceanolodzy często żartobliwie nazywają ostatnie półwiecze „okresem plastiku” ze względu na ogromną ilość mikrofragmentów polimerów w wodach światowych oceanów.

Obecnie chemicy i inżynierowie procesu próbują zwalczyć ten problem za pomocą różnych form biodegradującego i kompostującego się plastiku. Takie produkty polimerowe, według ich twórców, prawie całkowicie rozkładają się w dołach kompostowych lub na składowiskach, dzięki czemu powodują minimalne szkody dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.

Zespół poprosił 9700 osób w Wielkiej Brytanii o zrobienie zdjęć plastikowych produktów, które mają w swoich domach, co pomogło naukowcom określić, jak często biodegradujące i kompostujące się produkty z tworzyw sztucznych trafiają do gospodarstw domowych. Na podstawie tych informacji naukowcy zaprosili niektórych ochotników do wzięcia udziału w eksperymentach dotyczących rozkładu plastiku.

W tym celu ekolodzy poprosili uczestników o wybranie kilku kawałków degradujących się produktów z tworzyw sztucznych i zakopanie ich w kompostowniku. W kolejnych tygodniach i miesiącach badacze i uczestnicy eksperymentu śledzili zmiany stanu przetworzonego plastiku i oceniali, jak dobrze się rozkłada. W tych eksperymentach ochotnicy wykorzystywali zarówno konwencjonalne doły kompostowe, jak i specjalne instalacje do domowego usuwania materiałów biodegradowalnych.

Obserwacje wykazały, że tylko 34% badanych fragmentów plastiku zniknęło całkowicie w ciągu kilku miesięcy eksperymentu, natomiast pozostałe 66% zapadło się tylko częściowo, a tylko 11% wyrobów z tworzyw sztucznych zamieniło się w zestaw raczej małych niż dużych fragmentów. To stawia pod znakiem zapytania możliwość i wykonalność recyklingu plastiku w domu – podsumowali naukowcy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jefferson 10.11.2022 13:23

    Konsumentów zagania się do segregacji odpadów, wywołuje poczucie winy za zaśmiecanie środowiska, choć i tak nikły procent z tych odpadów wróci do obiegu po recyklingu – reszta trafi na wysypisko, ewentualnie w spalarni. Jakoś korporacji nie można zmusić do stosowania od dawna już istniejących opakowań w pełni biodegradowalnych. Przecież my do cholery nie produkujemy tego wszystkiego. Nawet nie mamy praktycznie wyboru kupując produkty. Przeraża zasięg wpływów korporacji przy ich jednoczesnej ignorancji i chciwości. Człowiek musi zmoczyć tyłek w każdym bagnie, zanim zrozumie cokolwiek…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.