Pompeo w Uzbekistanie

Opublikowano: 03.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 684

Minister spraw zagranicznych Uzbekistanu poinformował, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył do Uzbekistanu w niedzielę, a w poniedziałek ma się spotkać z prezydentem Szawkatem Mirzijejewem i wziąć udział w spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej.

Wcześniej służba prasowa Departamentu Stanu USA poinformowała, że Pompeo odwiedzi Ukrainę, Białoruś, Kazachstan i Uzbekistan w dniach od 29 stycznia do 4 lutego i odbędzie spotkania z szefami tych państw. W szczególności Departament Stanu oświadczył, że Pompeo odwiedzi Taszkient w dniach 2-3 lutego i weźmie udział w spotkaniu w formacie „C5 + 1” (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i USA).

„Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył z oficjalną wizytą do Uzbekistanu” – głosi oświadczenie ministerstwa na kanale Telegram. Według resortu minister spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziz Kamilow spotkał się z gościem na międzynarodowym lotnisku im. Islama Karimowa w Taszkiencie.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych najważniejsze wydarzenia wizyty zaplanowano na 3 lutego, między innymi delegacja Departamentu Stanu USA zostanie przyjęta przez prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijejewa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uzbekistanu przewiduje dwustronne negocjacje, poinformowała służba prasowa. Strony omówią wdrażanie porozumień osiągniętych w ramach uzbecko-amerykańskiego szczytu w maju 2018 roku w Waszyngtonie oraz wymienią poglądy na temat aktualnych kwestii o znaczeniu międzynarodowym.

Uzbecki minister spraw zagranicznych weźmie również udział w spotkaniu ministerialnym w formacie „Azja Środkowa i USA” („C5 + 1)” w Taszkiencie. Wcześniej agencja poinformowała, że w spotkaniu wezmą udział szefowie agencji spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej.

Nikita Mendkowicz, szef Eurazjatyckiego Klubu Analitycznego uważa, że głównym tematem nadchodzącego spotkania ministrów spraw zagranicznych Azji Środkowej i Stanów Zjednoczonych w Taszkiencie będzie próba zintensyfikowania przez Waszyngton stosunków z tymi państwami w celu stworzenia reprezentacji wojskowej w regionie. „Obecnie spotkanie ma na celu utworzenie przedstawicielstwa USA w regionie, ponieważ Stany Zjednoczone stoją w obliczu zagrożenia wyparcia kontyngentów wojskowych z Afganistanu aż do utraty strategicznych baz lotniczych w tym kraju i szukają zastępstwa dla tej placówki, w szczególności starają się zacieśnić stosunki z państwami Azji Środkowej” – stwierdził Mendkowicz w rozmowie ze Sputnikiem.

Zaznaczył, że główny cel spotkań to eksport amerykańskiej obecności wojskowej. „Początkowo (celem) jest poszukiwanie rozwoju szlaku logistycznego do Afganistanu przez Azję Środkową z próbą stworzenia pewnego rodzaju bazy wojskowej lub szkoleniowej w Uzbekistanie i Kazachstanie” – wyjaśnił ekspert.

We wrześniu 2015 roku Stany Zjednoczone i pięć krajów Azji Środkowej – Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan – stworzyły nowy format interakcji „Azja Środkowa – USA (C5 + 1)” w celu omówienia problemów regionalnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o