Pompeo w Uzbekistanie

Opublikowano: 03.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1402

Minister spraw zagranicznych Uzbekistanu poinformował, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył do Uzbekistanu w niedzielę, a w poniedziałek ma się spotkać z prezydentem Szawkatem Mirzijejewem i wziąć udział w spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej.

Wcześniej służba prasowa Departamentu Stanu USA poinformowała, że Pompeo odwiedzi Ukrainę, Białoruś, Kazachstan i Uzbekistan w dniach od 29 stycznia do 4 lutego i odbędzie spotkania z szefami tych państw. W szczególności Departament Stanu oświadczył, że Pompeo odwiedzi Taszkient w dniach 2-3 lutego i weźmie udział w spotkaniu w formacie „C5 + 1” (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i USA).

„Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył z oficjalną wizytą do Uzbekistanu” – głosi oświadczenie ministerstwa na kanale Telegram. Według resortu minister spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziz Kamilow spotkał się z gościem na międzynarodowym lotnisku im. Islama Karimowa w Taszkiencie.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych najważniejsze wydarzenia wizyty zaplanowano na 3 lutego, między innymi delegacja Departamentu Stanu USA zostanie przyjęta przez prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijejewa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uzbekistanu przewiduje dwustronne negocjacje, poinformowała służba prasowa. Strony omówią wdrażanie porozumień osiągniętych w ramach uzbecko-amerykańskiego szczytu w maju 2018 roku w Waszyngtonie oraz wymienią poglądy na temat aktualnych kwestii o znaczeniu międzynarodowym.

Uzbecki minister spraw zagranicznych weźmie również udział w spotkaniu ministerialnym w formacie „Azja Środkowa i USA” („C5 + 1)” w Taszkiencie. Wcześniej agencja poinformowała, że w spotkaniu wezmą udział szefowie agencji spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej.

Nikita Mendkowicz, szef Eurazjatyckiego Klubu Analitycznego uważa, że głównym tematem nadchodzącego spotkania ministrów spraw zagranicznych Azji Środkowej i Stanów Zjednoczonych w Taszkiencie będzie próba zintensyfikowania przez Waszyngton stosunków z tymi państwami w celu stworzenia reprezentacji wojskowej w regionie. „Obecnie spotkanie ma na celu utworzenie przedstawicielstwa USA w regionie, ponieważ Stany Zjednoczone stoją w obliczu zagrożenia wyparcia kontyngentów wojskowych z Afganistanu aż do utraty strategicznych baz lotniczych w tym kraju i szukają zastępstwa dla tej placówki, w szczególności starają się zacieśnić stosunki z państwami Azji Środkowej” – stwierdził Mendkowicz w rozmowie ze Sputnikiem.

Zaznaczył, że główny cel spotkań to eksport amerykańskiej obecności wojskowej. „Początkowo (celem) jest poszukiwanie rozwoju szlaku logistycznego do Afganistanu przez Azję Środkową z próbą stworzenia pewnego rodzaju bazy wojskowej lub szkoleniowej w Uzbekistanie i Kazachstanie” – wyjaśnił ekspert.

We wrześniu 2015 roku Stany Zjednoczone i pięć krajów Azji Środkowej – Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan – stworzyły nowy format interakcji „Azja Środkowa – USA (C5 + 1)” w celu omówienia problemów regionalnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.