Polski rząd obniża PIT z 18 na 17%

Opublikowano: 18.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

To już pewne – od 1 października tego roku podatek dochodowy od osób fizycznych zostanie obniżony z 18 na 17 proc. Na obniżce podatków ma skorzystać nawet 25 milionów Polaków.

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR). „Rozwiązania, na których skorzysta ok. 25 mln Polaków, stanowią spełnienie obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w tzw. nowej piątce PiS ” – głosi w dalszej części komunikat.

Ale obniżka podatku PIT z 18 do 17 proc. to jeszcze nie wszystko. Rada Ministrów przyjęła też wczoraj projekt dotyczący obniżenia kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Dzięki zatem obniżce podatku dochodowego i podniesieniu kosztów uzyskania przychodów, pracownicy otrzymają wyższe wynagrodzenia netto – liczone w setkach złotych rocznie.

O tym, ile można zyskać na nowych zmianach, również możemy przeczytać w komunikacie CIR. „Osoba zarabiająca np. 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) zyska rocznie 472 zł, a przy pensji 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) – zysk wyniesie rocznie 732 zł” – precyzuje komunikat.

Z kolei w przypadku kosztów uzyskania przychodów, zmiany będą następujące:

– 250 zł miesięczne – jednoetatowcy – obecnie 111,25 zł;

– 300 zł miesięczne – jednoetatowcy, dojeżdżający – obecnie 139,06 zł;

– 3000 zł roczne – jednoetatowcy, miejscowi – obecnie 1335,00 zł;

– 3600 zł roczne – jednoetatowcy, dojeżdżający – obecnie 1668,72 zł;

– 4500 zł roczne – wieloetatowcy- obecnie 2002,05 zł;

– 5400 zł roczne – wieloetatowcy, dojeżdżający – obecnie 2502,56 zł.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

zarządcy bantustanu za około 500 zł kupili przychylność podatników. Gdyby podatnik domagał się podniesienia kwoty wolnej od podatku do 24 tys zł zamiast trzech jak dotychczas, zyskałby 5000 zł. ale co by było gdyby?

janpol
Użytkownik

No właśnie. Ruchem w dobrym kierunku to byłby PIT = 0 a VAT jednolity coś ok. 20% jak sądzę. Reszta to “pudrowanie g….wna” (jak gdzieś przeczytałem).