Polska zbuduje zaporę na granicy z Kaliningradem

Opublikowano: 02.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1339

„Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, poprzez uszczelnienie tej granicy. W związku z tym już dziś, rozpoczną się prace podjęte przez saperów, przez żołnierzy Wojska Polskiego dotyczące zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. (…) Wykorzystujemy doświadczenia nabyte w ubiegłym roku. Nie ulega wątpliwości, że tymczasowa zapora spowodowała ochronę granicy polsko-białoruskiej. Uniemożliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, czy też znacząco ten atak spowolniła” – poinformował Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej.

2 listopada w siedzibie MON w Warszawie, Mariusz Błaszczak, szef MON wygłosił oświadczenie dla mediów dotyczące zwiększenia ochrony granicy Polski z Rosją. Wicepremier M. Błaszczak zapowiedział, że na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora, która wzmocni ochronę granicy państwa. W jej budowę są zaangażowani żołnierze jednostek inżynieryjno-saperskich. Zapora będzie zbudowana w oparciu o doświadczenia związane z budową ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej.

„Omawialiśmy tę sprawę podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych. Chodzi o koordynację pracy poszczególnych ministerstw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. Efektem tych prac jest właśnie decyzja, która stanowi o rozpoczęciu prac budowy tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie, a więc trzy warstwy, które pozwolą na zbudowanie tymczasowej zapory – takiej jaka była na granicy polsko – białoruskiej. To zapora o wysokości dwóch i pół metra, szerokości trzech metrów od polskiej strony. Zależy nam na tym, aby granica była szczelna” – poinformował minister Błaszczak.

Wicepremier zaznaczył, że powstająca zapora zostanie wyposażona w systemy perymetryczne. „Zapora będzie się składała z trzech rzędów drutu ostrzowego o szerokości 3 m i wysokości 2,5 m. Równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii, czyli urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim” – wyjaśnił.

„Rozpoczynamy prace niezwłocznie, już dziś. Nie stawiamy terminów końcowych. Polscy saperzy mają odpowiednie doświadczenie, które nabyli rok temu budując taką zaporę na granicy z Białorusią. Przypomnę, że ta zapora uchroniła nasz kraj przed zalewem migrantów, którzy byli sprowadzeni na Białoruś. To był w moim głębokim przekonaniu plan napisany na Kremlu, którego celem była destabilizacja Polski, żeby w ten sposób uniemożliwić wsparcie dla Ukrainy. Najpierw chciano zdestabilizować Polskę, potem uderzono na Ukrainę. Polscy żołnierze mają odpowiednie doświadczenie. Ochronili granicę polsko-białoruską. Jestem przekonany, że ochronią także granicę z obwodem kaliningradzkim” – dodał wicepremier.

Błaszczak zaapelował o niewykorzystywanie decyzji o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim dla celów politycznych. „Mam nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie urządzała wycieczek na granicę, nie będzie wywierała presji na polskich żołnierzy i strażników granicznych, nie będzie nękała żołnierzy. T co wydarzyło się w ubiegłym roku było dowodem tego, że opozycja i celebryci wykorzystując przychylność swoich mediów starali się wymóc na strażnikach granicznych i żołnierzach to, żeby granica została otwarta, żeby migranci mogli przekraczać nielegalnie granice. Ale społeczeństwo stanęło murem za polskim mundurem. Jestem przekonany, że tym razem też tak będzie. Zobaczymy jak zachowa się opozycja, nie zważając na to, naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce” – zaznaczył.

Źródło: Gov.pl

12

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. KubaD. 02.11.2022 16:42

  Może by tak referendum w obwodzie kaliningradzkim, czy chcą przyłączenia do Polski?

 2. Adalb 02.11.2022 21:15

  KubaD. 02.11.2022 16:42

  Może by tak referendum w obwodzie kaliningradzkim, czy chcą przyłączenia do Polski?

  Chyba człowieku bredzisz . Po tych wszystkich upolorzeniach i obelgach jakie naród polski rzucał i rzuca na RF i Rosjan taki wpis jest co najmniej nieprzyzwoity.
  Co do budowy kolejnego płotu na granicy to widać jak choroba zwana schizofrenią postepuje u “rzondzoncych” PiS-landem. Takie zapory nie są skuteczne na rosyjskie “Kalibry” czy “Sarmaty” oraz “Kindżały” panie mon płaszczak.

 3. ite.ad.joseph 02.11.2022 22:07

  Adalb

  ale trochę spowalniają broń demograficzna

 4. kufel10 03.11.2022 04:58

  Z mchu i snopków słomy? Czy na kolejny kredyt? Brzydze sie kredyciarstwem.

 5. Baltazar Bombka 03.11.2022 08:58

  Skoro saperzy będą ja budować to chodzi o pole minowe Panie Błaszczak a nie o płot. No ale zapora to zapora, zwał jak zwał. Swoją drogą, zróbcie tam jakiś fundament bo pod tym waszym płotem za miliony na białoruskiej granicy można podkopać się gołymi rękami.

 6. Stanlley 03.11.2022 13:38

  Bo te płoty i zapory to na Polaków są szykowane… Białoruś wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków – a polskojęzyczny rząd z moraweickim na czele likwidują przejścia graniczne, a na tych które istnieją prowadzą politykę upokarzania… co nawet stoi z ekonomicznym interesem – Białorusini bardzoe często przyjeżdżają robić u nas zakupy – więc zamiast ścieżki płaczu i upokorzeń należy im wybudować złoty most!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.