Polacy pracują najdłużej w całej Unii

Opublikowano: 22.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1370

W 2020 r. Polacy pracowali najdłużej wśród wszystkich krajów unijnych. Pracownicy w naszym kraju pracowali rocznie przez 1848 godzin. Podobnie długo pracują Węgrzy.

Jak informuje portal Rp.pl, podczas gdy my i Węgrzy pracowaliśmy średnio po 1848 godzin rocznie, nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, pracy poświęcali w tym samym okresie znacznie mniej czasu. Jak wynika z raportu „Working time in 2019–2020” przygotowanego przez Eurofound, Niemcy pracowali najkrócej w całej UE. Za Odrą analogiczna liczba godzin pracy wyniosła w 2020 r. tylko 1574. Stawia to Niemcy na drugim, przeciwstawnym końcu listy. Przed nimi znaleźli się Francuzi z 1 610 godzinami i Duńczycy z 1 635 godzinami. Liczby przedstawione przez European Foundation obejmują już zmiany na rynku pracy, które były wynikiem wybuchu i trwania pandemii. Chodzi o takie zmiany, jak stosowanie schematów krótszej pracy czy telepraca z domu, dla tych, którzy mogli swe obowiązki wykonywać nie opuszczając miejsca zamieszkania.

O ile w Polsce układy zbiorowe pracy nie grają dużej roli przy kształtowaniu się standardów godzin pracy, o tyle są one powszechną praktyką w państwach raportujących niższe roczne godziny pracy. Raport wskazuje, że w 2020 roku pracownicy w Polsce, pracując w średnio ustalonym czasie pracy, mogli pracować ok. 274 godzin więcej niż ich odpowiednicy w Niemczech. To równowartość prawie 7 tygodni pracy w Polsce.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. kufel10 22.11.2021 13:18

  Ja myślę, obserwując moich znajomych jak i moją ścieżkę “kariery zawodowej”, że ludzie ambitni, chcący się czegoś dorobić, pracują w Polsce więcej niż 8h dziennie i może to być delikatnie licząc ponad 3000 godzin rocznie. Oczywiście historie o 16h pracy dziennie to zwyczajne brednie, nie da się dzień po dniu tak pracować, doba jest za krótka. Ale już 12h prawdziwej pracy + krótsze epizody weekendami i osiągnięcie poziomu 4000 godzin rocznie jest możliwe. Nie biorę pod uwagę lekarzy, którzy śpią w pracy lub piją kawę z pigułami, bo to nie praca, tylko żerowanie na naszych podatkach. Nawet znajomi urzędnicy dorabiają po godzinach. Ja obecnie pracując około 1000h rocznie śmiało mogę powiedzieć, że czuję się jakbym praktycznie nic nie robił i mam olbrzymi problem z właściwym wykorzystaniem tego nowego, wolnego czasu, będąc wychowany w tym niewolniczym systemie.

 2. Dandi1981 23.11.2021 09:51

  No nie da sie po 16 ale mozna po 12 dzien w dzien nawet w weekendy a jak cos sie urodzi to zostaniecie wszyscy na 14h ale to bardzo zadko.
  Przynajmiej wszystko placone ale nie raz tak jest zwlaszcza w marketach ze kaza zostawac po godzinach i za to nie placa.
  Ps najlepszy jest angielski system pracy gdzie masz 4x12h a pozniej 4 dni wolnego.
  Ps2 najlepszy przekret jak cie agencja zatrudnia na samo zatrudnieniu jak by mial wlasny biznes a jestes zwyklym pracownikiem tylko ze wiecej zarabiasz bo sie rozliczasz Sam z fiskusem w sense nie pobieraja ci podatku z odcinka wyplaty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.