Pociąg zdolny do przyspieszenia do 1000 km/h

Opublikowano: 22.01.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1043

Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe umożliwiło opracowanie jednego z najszybszych naziemnych środków transportu. Chiny przygotowują się do zostania jednym ze światowych liderów w transporcie kolejowym. W mieście Chengdu zaprezentowano już prototyp lokomotywy, która potencjalnie może rozpędzić się do 1000 km/h!

Uniwersytet Southwest Jiaotong nawiązał współpracę z China Railway Group Limited i CRRC Corporation Limited, aby opracować pociąg wielkich prędkosci typu maglev (lewitacja magnetyczna) wykorzystujący nadprzewodniki wysokotemperaturowe (High Temperature Superconducting – HTS). Teoretycznie pozwoli to pociągowi rozwinąć maksymalną prędkość do 1000 km/h.

Koszt projektu według agencji prasowej Xinhua szacowany jest na 9,3 mln dolarów, ale wraz z rozwojem masowej produkcji niezbędnych komponentów oraz rozbudową sieci kolei dużych prędkości, pociągów i torów z wykorzystaniem technologii HTS, nie będzie to dużo droższe od istniejących torów dużych prędkości i pociągów do nich przeznaczonych.

Prototyp pociągu nie przeszedł jeszcze prób, choć jego prędkość konstrukcyjną deklaruje się na 620 km/h, ale, jak zauważają jego konstruktorzy, w przyszłości prędkość pociągów, jeśli pozwolą na to tory, może osiągnąć 1000 km/h. Na prezentacji pokazano 12-tonową lokomotywę o długości 21 metrów oraz model przedziału pasażerskiego.

Chińskie pociągi typu HTS mają zapewniać kilka klas usług. Podstawowy będzie ekonomiczny z siedzeniami, pojawią się również opcje bardziej luksusowe, w tym rodzaj salonu ze wspólną kanapą po bokach, stołem na środku kabiny i panoramicznym ekranem.

Nie podano czasu pojawienia się pociągów opartych na nadprzewodnikach wysokotemperaturowych. Przypomnijmy, że pierwsza komercyjna linia kolejowa typu maglev została otwarta w Szanghaju w 2003 roku i połączyła centrum miasta z lotniskiem Pudong. Nie będzie to więc pierwsza tego typu inwestycja w Państwie Środka.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o