Pikieta Kompanii Węglowej zakończona sukcesem

Opublikowano: 04.02.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 537

Prawie 300 górników zatrudnionych w kopalniach należących do Kompanii Węglowej uczestniczyło 31 stycznia w okupacji siedziby spółki. Przyczyną protestu było prawdopodobne przyjęcie przez radę nadzorczą planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014–2020. Strona reprezentująca pracowników domagała się wznowienia rozmów w tej sprawie.

Wśród postanowień zarządu znalazły się między innymi: redukcja zatrudnionych w pionie administracyjnym, sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czy też zamiar scalenia KWK Ziemowit i KWK Bolesław Śmiały w jeden podmiot.

Związkowcy postulują między innymi jako alternatywę wobec zwolnienia 884 osób zatrudnionych w administracji zawieszenie wypłaty tzw. 14 pensji dla tej grupy na 3 lata, dzięki czemu grupa ta na wspomniany okres miałaby otrzymać gwarancję zatrudnienia. Dodatkowo protestujący domagają się zakazu konsolidacji kopalń, ale za wariant akceptowalny traktują możliwość przenoszenia pracowników między kopalniami, które i tak miałyby ulec połączeniu.

W piątek 300 górników pikietowało siedzibę spółki oczekując na decyzję rady nadzorczej. Protest miał charakter pokojowy, a uczestniczący w nim starali się w żaden sposób nie zakłócać pracy w budynku. W przypadku odrzucenia związkowego programu górnicy byli zdeterminowani na kontynuację okupacji siedziby Kompanii Węglowej.

Akcja zainicjowana przez górników przyniosła pewien sukces, mianowicie 6 lutego strona reprezentująca pracowników jak również zarząd spotkają się celem wygenerowania porozumienia w programie restrukturyzacji 2014-2020. Sama decyzja rady nadzorczej dotycząca restrukturyzacji ma zostać podjęta nie wcześniej niż za 3 tygodnie.

Na podstawie: solidarnosckatowice.pl
Źródło: Autonom


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. jestemtu 04.02.2014 15:47

    “…ale za wariant akceptowalny traktują możliwość przenoszenia pracowników między kopalniami, które i tak miałyby ulec połączeniu…”
    To pozwoli na “legalne” zastraszanie pracowników. Jeśli się nie zgodzisz pójdziesz na … .Już i tak mają takie prawo, bo w aneksach do umowy o pracę zmieniono pracodawcę z np. KWK “Ziemowit” na Kompania Węglowa – każdy zarząd tych spółek wzajemnej adoracji to zrobił. Więc i bez tego mogą przenosić pracowników, bo pracują w jednej firmie, a alokacją pracowników można wytłumaczyć nawet najbzdurniejsze decyzje.

    Odchudzić to powinni zarządy, a nie administrację.
    No i gdzie reszta związków?

  2. mloo 04.02.2014 22:22

    czytałem niedawno artykuł w którym pisano o kosztach zarządów spółek górniczych w ogólnych kosztach tych firm
    i tak KGHM miał jakieś 3% podobnie Bogdanka
    JSW 5%
    KHW 10%
    a Kompania Węglowa tylko 19 %
    bez komentarza

  3. mloo 04.02.2014 22:24

    Wniosek
    Kompania przeznaczona jest do likwidacji, co lepsze pójdzie na sprzedaż resztę się zamknie potrwa to jeszcze kilka lat nie więcej

  4. jur56 04.02.2014 23:26

    Drobnym problemem jest tylko to , że KW jest prawie bankrutem . A pomoc państwa może skończyć się tak jak w przypadku największych polskich stoczni . I co wtedy , też strajki i pikiety , tylko kogo to ruszy .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.