Pierwsza w Polsce pogańska świątynia

Opublikowano: 21.12.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1118

W tym roku obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski, ale jak się okazuje, pogaństwo wciąż jest obecne w naszym kraju. Czy jesteśmy świadkami jego wielkiego powrotu?

Poganie ze słowiańskiej organizacji Watra, chcą zbudować we Wrocławiu świątynię, która będzie znajdować się nieopodal dawnego miejsca odprawiania pogańskich rytuałów. Budowla ma być także ośrodkiem słowiańskiej kultury, którego głównym zadaniem będzie edukowanie i zwiększanie świadomości społecznej o naszych pogańskich przodkach.

Na chwilę obecną, dostępne są wizualizacje budowli, która swoją architekturą ma nawiązywać do starych słowiańskich świątyń. Jednak żadna nie dotrwała do czasów dzisiejszych po latach chrystianizacji.

Pogańskie świątynie i ich konstrukcja nie są niczym nowym. Podobne budowle powstały już w Europie, m.in. w Rosji i Skandynawii. W pierwszych dniach po ogłoszeniu projektu, organizatorom udało się już zebrać 4000 zł, z 70000 wymaganych do jego ukończenia. Każdy może wspomóc projekt finansowo poprzez stronę Watry.

Warto zaznaczyć, że zanim na naszych ziemiach nastało chrześcijaństwo nasi przodkowie obchodzili 21-22 grudnia tak zwane Szczodre Gody określane czasami również jako święto Zimowego Staniasłońca. Było to jedno z czterech najważniejszych słowiańskich swiąt solarnych, wyznaczało ono nie tylko początek nowego roku słonecznego ale także początek roku liturgicznego i wegetacyjnego. W czasie Szczodrych Godów następowało przesilenie zimowe. Potem dni ponownie stają się dłuższe, a noce krótsze. Następuje więc symboliczne zwycięstwo boga słońca-swiatła Swarożyca nad ciemoscią, co przynosi ludziom radość i nadzieję. Zaczyna się też nowy życiodajny cykl w którym Słońce-Swarożyc rozpoczyna swą podróż oświetlając Matkę Ziemię Mokosz.

Obchody Szczodrych Godów trwały kilka dni i w tym czasie nie podejmowano się żadnych prac fizycznych. Kulminacyjnym momentem obchodów była uroczysta wieczerza, którą rozpoczynano od wzajemnego błogosławienia się pajdą chleba zaczynając oczywiscie od starszych rodu . Resztki chleba składano do naczyń obiatowych i zanoszono na cmetarz gdzie składano je na grobach zmarłych członków rodziny.

W tym czasie nie zapominano oczywiście o przodkach, na cmentarzach palono ognie i urządzano rytualne uczty by dusze przodków mogły się przy nich ogrzać i posilić. Gdyż jak wierzono, w ten dzień duchy przodków schodzą na ziemię.

W Szczodre Gody ludzie odwiedzali się w domach wręczając dzieciom podarki. Odwiedzinom towarzyszyły radosne spiewy i tańce, zwyczaj ten przetrwał do naszych czasów jako kolędowanie. Kolędnikom towarzyszy w tym Turoń, który także ma słowiańskie przedchrześcijańskie pochodzenie i według badaczy może uosabiać samego Welesa, jednego z bogów naczelnych Słowian.

Uczestnicy procesji obnosili po domach figurę przyozdobioną ornamentyką solarną, symbolizującą odrodzone Słońce-Swarożyca. Ten element przeszedł w folklorze polskim w gwiazdę betlejemską. Tradycyjnie na stołach znajdowało się 12 potraw, symbolizujących pierwotnie 12 pełni księżyca/miesiąca. Dzis zwyczaj ten upamiętnia 12 apostołów .

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: InneMedium.pl
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Maximov 21.12.2016 12:18

  Nie poganie tylko rodzimowiercy.

 2. gajowy 21.12.2016 13:25

  “Chrzest Polski” to przyjęcie chrześcijaństwa jedynie przez ówczesne elity polityczne i ogłoszenie chrześcijaństwa religią państwową. Pogaństwo (czy jak kto woli religia rodzima albo animizm) cały czas było wyznawane gdzieś do XVIIw przez lud, pełniąc rolę religii ludowej.
  Ogólnie dualizm religia państwowa – religia ludowa występował zawsze. Dawna religia państwowa zostaje zdegradowana (ale nie znika) do roli religii ludowej.
  Współcześnie chrześcijaństwo zostało zdegradowane do roli religii ludowej a rolę religii państwowej (nieoficjalnie) pełni komercjalizm. W Polsce usiłuje się to przedstawiać inaczej ale to tylko pozory i zasłona dymna brudnych interesów i egoistycznych motywów.

 3. Szaman 21.12.2016 17:00

  Oby więcej planów takich miejsc 🙂

 4. luzak1977 21.12.2016 18:56

  @Maximov
  Tak jest. Jednak ten artykuł pisał pewnie jakiś fanatyk chrześcijański lub całkowity ignorant.

 5. polach 21.12.2016 19:09

  Maximow:) :)”Nie poganie tylko rodzimowiercy” fajnie że tu się możemy zgodzić 🙂 i nigdy, niebyła to żadna re-ligia(re cofnięcie) jak re-wolucja (re-zygnacja z ewolucji-wiedzy i nauki) tylko jak już to personifikacja przejawów/sił natury pod postacią – bóstw-przy -rody- coś co jest Przy-Rodzie(otacza ród) czyli ogólnie “lud” 🙂 albo kult(u)-ra czyli kult-światła:)

  gajowy: Chrzest Polski” to przyjęcie chrześcijaństwa jedynie przez ówczesne elity polityczne i ogłoszenie chrześcijaństwa religią państwową- tak było:)
  Był czas że się nawet chrześcijaństwo/katolicyzm dogadywał z tolerancyjna rodzimą wiarą..- aby potem w nią wniknąć i poprzez fałszywych kapłanów(Chrystusa) rozbić od środka i przejąc po niej schedę ale nigdy im się to do końca nie udało(mimo palenia knig, wiedźm etc i niszczenia miejsc kultury) – stąd inicjatywy rożne jak “Watra” i to ta wiedza(Weda) się odrodzi a z nią poznamy więcej dziejów naszych przodków Ario/Scyto/Słowian…. (haplogrupy R1A) a mam co poznawać – ja od lat poznaje i dopiero dziubłem temat:) jest tak rozległy i porozrywany plus zniekształcony przez podział, zakłamanie KK etc…
  Chętnie się dorzucę do budowy:)
  To dobra informacja że taka inicjatywa ruszyła 🙂

  Sława!!!Słońcu-Swarożycowi i naszym wielkim przodkom/ojcom/dziadom!:)

  p.s a “poganie” to KK:)oni wszystko poodwracali:)
  A artykuł nie jest taki tragiczny- dla laika w sam raz:)

 6. Maximov 21.12.2016 19:12

  @polach
  Polecam stronę http://weneda.net/
  Bardzo dużo wiedzy z wielkim trudem rekonstruowanej o naszych korzeniach.

 7. sync 21.12.2016 21:09

  70 tys.? A co to będzie duża altana, czy ze sklejki?:D

 8. Turambar 21.12.2016 22:36

  Pierwsza w Polsce hahaha dobre

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.