Picie w ciąży będzie przestępstwem?

Opublikowano: 02.07.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1033

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaproponował, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła przyszła matka, która pije alkohol w czasie ciąży.

Jak podaje „DGP”, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił swoją propozycję, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment: „Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży”.

Według danych, na które powołuje się dziennik, 81 proc. Polek pije przynajmniej od czasu do czasu, zaś 54 proc. raz w miesiącu. Po alkohol częściej sięgają kobiety w wieku rozrodczym.

Jak podaje „DGP” picie alkoholu w czasie ciąży jest bardzo groźne, szczególnie do 8. tygodnia. Konsekwencją może być m.in. spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD), czyli wady (np. wrodzone serca, ośrodkowego układu nerwowego, kończyn), które powstały na skutek uszkodzeń wywołanych piciem. Alkohol hamuje też wzrost płodu i może przyczynić się do poronienia.

Partia rządząca popiera pomysł rzecznika. Natomiast opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

Poseł PiS Marek Ast z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonuje, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna. „Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji” – powiedział, cytowany przez „DGP”. Dodał, że jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie i nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą. „To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony” – przekonuje Ast.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. gajowy 02.07.2020 14:36

  Status legalnego alkoholu i licznych nielegalnych znacznie mniej problematycznych używek, czyni z naszej cywilizacji, kulturę alkoholików.
  Wiem, że alkohol też jest dla ludzi ale tym bardziej można to powiedzieć o grzybkach, maryście, herbatce z koki i wielu innych nielegalnych produktach.
  W polsce jeszcze do niedawna nawet kava-kava była nielegalna.
  W ten sposób promuję się silnie uzależniającą używkę.

 2. Urnelius 02.07.2020 16:55

  Sugeruję zapoznać się Gajowemu z najnowszymi badaniami dot. spożywania marihuany. Należy odróżnić wpływ THC i CBD o klasycznego stosowania cannabisu, podobnie jak picie piwa od właściwości antyseptycznych spirytusu.
  Europa jest kulturą alkoholu, wiemy, jak z niej korzystać, poza marginesem.
  Ameryka Południowa wie jak stosować substancje psychoaktywne i weszły one do jej kultury.
  Indianie chlają na potęgę, a cywilizacja zachodnia to cywilizacja ćpunów.
  Póki trzymaliśmy się alkoholu, cywilizacja kwitła, Indian nie. Odkąd mamy dostęp do szerszego grona substancji psychoaktywnych, które są nam obce, a tym bardziej te syntetyczne, kultura zachodnia upadła. Proszę spojrzeć na społeczeństwo holenderskie.

 3. majkel 02.07.2020 19:08

  A gdzie byłeś “rzeczniku” jak odłączano 11 miesięcznego Szymonka od aparatury wbrew błaganiom rodziców aby go zostawić przy życiu

 4. Waldo 02.07.2020 21:47

  Dziś alkohol dla kobiet w ciąży jutro mięso dla 40 – latków warzywa i owoce dla emeryta. Rozumiem że szczepienia też będą zakazane a przynajmniej dobrowolne.

 5. Fenix 03.07.2020 08:20

  Na ile lat będą wsadzać kobiety do więzienia za to przestępstwo? Nieświadomość ciąży, i nieplanowane ciąże . PiS popiera, a co o tym myślą ludzie? Za dużo instytucji do utrzymania , tych niegodnych i nieświadomych? Za mało świadomych , i godnych ludzi! Kobieta świadoma bycia w ciąży nie pije. Nie kara dla ciężarnych,a pomoc rodziny i społeczeństwa w rozwiązaniu jej problemów ,i porada psychologa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.