Jeden związek chemiczny może ograniczyć pijaństwo kobiet

Opublikowano: 16.11.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1882

Wzorce spożycia alkoholu, różniące się między mężczyznami a kobietami, od dawna są przedmiotem badań naukowych. Naukowcy z Instytutu Florey dokonali przełomowego odkrycia w tej dziedzinie, identyfikując substancję chemiczną w mózgu, która może tłumaczyć te różnice. Dr Leigh Walker i jego zespół odkryli, że w przypadku kobiet, wspomniana substancja chemiczna powoduje gorzki smak alkoholu, chyba że jest on słodzony. U myszy samców usunięcie tej substancji skutkowało zwiększeniem spożycia alkoholu.

Te wyniki sugerują znaczącą rolę smaku w preferencjach alkoholowych i różnicach między płciami. Zrozumienie tej dynamiki może otworzyć drogę do opracowania nowych metod leczenia nadmiernego picia, zwłaszcza u kobiet, co ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę rosnący problem pijaństwa wśród kobiet na całym świecie.

Badanie to, opublikowane w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology”, wskazuje na potencjał celowania w układ neuropeptydowy CART w mózgu, co może przyczynić się do opracowania skutecznych interwencji terapeutycznych. Stanowi to krok naprzód w zrozumieniu i leczeniu zaburzeń mózgu u kobiet, uwzględniając unikatowe różnice w neurobiologii płci.

Podsumowując, odkrycie to ma znaczenie globalne, podkreślając potrzebę skuteczniejszych metod leczenia nadmiernego spożycia alkoholu, zwłaszcza w kontekście różnic płciowych. Dzięki głębszemu zrozumieniu neurobiologii naukowcy mogą opracować bardziej spersonalizowane i skuteczne interwencje terapeutyczne, zmniejszając tym samym globalne obciążenie zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu.

Zdjęcie: kasjanf (CC0)
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.