PGE chce rozwijać technologię wodorową w sektorze kolejowym

Opublikowano: 01.07.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1447

PGE Energetyka Kolejowa i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny podpisały list intencyjny dotyczący współpracy, związanej z rozwojem oraz upowszechnianiem technologii wodorowej w sektorze kolejowym w Polsce — podała w czwartek PGE.

Celem podjętej współpracy jest rozwój wodorowego taboru kolejowego oraz kolejowej infrastruktury tankowania wodorem. W ramach współpracy strony planują przeprowadzić modernizację pojazdu szynowego WM-15A, obejmującą m.in. wprowadzenie elementów wodorowego układu zasilania. Wodór do napędzania tak zmodernizowanego pociągu dostarczać będzie PGE Energetyka Kolejowa.

“Współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz–Poznańskim Instytutem Technologicznym to działanie w kierunku dekarbonizacji transportu kolejowego i rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii” – powiedział prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz, cytowany w komunikacie. “Zdobyte w projekcie doświadczenia PGE Energetyka Kolejowa będzie chciała wykorzystać w dalszym rozwoju projektów kolejowych stacji wodorowych w Polsce” – dodał Szczensnowicz.

Według dyrektora Łukasiewicz–Poznańskiego Instytutu Technologicznego dr hab. Arkadiusza Kawy, potrzeby rynku ewoluują dziś w stronę wykorzystania w kolejnictwie sztucznej inteligencji czy optymalizacji procesów logistycznych. “Liczę, że efekty tej współpracy będą miały pozytywny wpływ na rozwój kolei wodorowych w Polsce” – dodał Kawa.

Jak przypomniała PGE, należąca do Grupy spółka PGE Energetyka Kolejowa przeprowadziła już testowe uruchomienie pilotażowej instalacji wytwarzania wodoru w ramach projektu realizowanego przy Podstacji Trakcyjnej Garbce. Spółka planuje być dostawcą różnego rodzaju mediów dla zasilania polskiej kolei – nie tylko zielonej energii z sieci trakcyjnej czy ze stacji ładowania dla pociągów bateryjnych, ale docelowo z zielonego wodoru.

PGE Energetyka Kolejowa obecnie dysponuje 6 nowoczesnymi centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 54 tys. inteligentnych liczników, infrastrukturę uzupełnia 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 79 pociągów sieciowych. Firma jest jedynym dystrybutorem energii elektrycznej na potrzeby kolejowej sieci trakcyjnej i odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju. Wykorzystuje do tego ok. 21,5 tys. km linii energetycznych.

Grupa PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, liderem krajowej transformacji energetycznej i największym producentem energii ze źródeł odnawialnych. Po przejęciu PGE Energetyka, długość linii dystrybucyjnych w Grupie wzrosła do ok. 320 tys. km, wg danych pro forma za 2022 r. łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.

Należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz Poznański Instytut Technologiczny w swoim Centrum Pojazdów Szynowych prowadzi prace badawczo-rozwojowe oraz projekty w obszarach nowego i modernizowanego taboru kolejowego.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 01.07.2023 18:20

    No tak. mamy już ,,mieć ,,bombki,, jeżdżące po drogach, już są plany latających ,,bombek,, to pora na kolejową ,,bombkę,, Bardzo kosztowna zabawa. Pozyskiwanie wodoru jest póki co chorrendalnie drogie i niebezpieczne. Przechowywanie tego paliwa równierz…Pszyszli terroryści postawią pomniki konstruktorom tych pojazdów…Co za idioci…

  2. niecowiedzacy 02.07.2023 02:01

    To są kolejne zboczenia kapitalistycznej ekologi. Ale dla mnie numerem 1 są dmuchawy do liści. Facet przed moim oknem na trawniku ganiał dmuchawą 5 godzin liście z kąta w kąt, w następnym tygodniu przyszła kobieta ze specjalnymi grabiami bez żadnego napędu i zrobiła tę samą robotę w 15 minut. Kosa spalinowa też zasługuje na wysoką lokatę bo nieźle truje. Są sytuacje na zboczach więc tam są rzeczywiście potrzebne ale w pozostałych sytuacjach nawet ręczna kosiarka jest lepsza. Ale przecież ludzie potrzebują nowości więc ktoś je dostarcza. Butelki plastikowe czysta wygoda. Pamiętam iż Niemieckie szklane butelki do piwa były używane do 1961 r a więc co najmniej 20 lat. A ile rocznie jest wywalanych szczotek do zębów i maszynek do golenia. A przecież trzonki szczotek można by znormalizować uchwyty podobnie jak w szczoteczkach elektrycznych. Trzonki do jednorazówek maszynek do golenia też można by znormalizować. Ale po co, ktoś musi zarabiać na recyklingu. A swoją drogą mogli by produkować pojazdy dla wojska na bateryjki. Może jak by zabrakło bateryjek nie było by tyle wojen. No i gdzie te wszystkie bateryjki utylizować.

  3. Drnisrozrabiaka 02.07.2023 02:52

    Za 100 lat w Polsce będzie taka technologia,że pociągi będą przyjeżdżać na czas. A za 150 lat będziemy mieli zaszczyt produkować szyby do Mercedesa s klasy, fabryka da pracę 10 osobom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.